Wybierz miejsce – dzień pierwszy wyzwania 5 dni do lepszych zdjęć biżuterii

Zanim złapiesz aparat lub telefon w dłoń i pobiegniesz cykać foty swojej biżuterii, przygotuj sobie miejsce do pracy, ponieważ to gdzie robisz zdjęcia ma bardzo duże znaczenie. Zdjęcie wykonane w niewłaściwym miejscu wymaga później żmudnej obróbki, której efekt końcowy nie jest powalający, bo ciężko jest uratować złe zdjęcie. Jak tego uniknąć?

Wybierz miejsce idealne do zdjęć

Dzisiaj zastanowimy się nad tym jakie miejsce jest najlepsze do tego aby wykonywać zdjęcia biżuterii.

Jakie powinno być idealne miejsce do zdjęć?

  1. Powinno być dobrze oświetlone, najlepiej światłem naturalnym (dlaczego światło naturalne jest najkorzystniejsze sprawdzimy jutro 🙂 ). To nas kieruje w stronę wszystkich dostępnych okien.
  2. Powinno dawać Ci duże możliwości aranżacyjne i swobodny dostęp do każdego ustawionego przedmiotu – to niestety dyskwalifikuje wąskie parapety, chyba, że zainstalujesz sobie jakąś formę „przedłużenia miejsca pracy” 🙂 Dobrze w takim charakterze sprawdzają się gładkie stoliczki śniadaniowe, albo spory kawałek sztywnej płyty wykonanej z dowolnego materiału, które możesz znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Pamiętaj, żeby Twoje „przedłużenie stanowiska roboczego” było stabilnie umocowane na parapecie, ponieważ musisz mieć gwarancję, że nawet spora aranżacja nie przeważy Twojej instalacji i że wszystko nie roztrzaska Ci się na ziemi ;)Na poniższym zdjęciu jest właśnie przykład takiego zbyt wąskiego parapetu. Rozkładanie tła wymaga asysty, ponieważ na tak wąskiej powierzchni ciężko utrzymać brystol w stanie rozwiniętym bez wsparcia dodatkowej pary rąk 😉 Nie jest to moje ulubione miejsce do pracy.

    Wyzwanie fotograficzne - jak fotografować biżuterię - miejsce do zdjęć
    Wyzwanie fotograficzne – jak fotografować biżuterię – miejsce do zdjęć
  3. Powinno być uporządkowane, czyli w Twoim kadrze nie mogą znajdować się żadne zbędne przedmioty. Jeżeli fotografujesz przy oknie, które znajduje się przy Twoim warsztacie pracy, to upewnij się, że nie ma w pobliżu twórczego bałaganu, który nie będzie wyglądał estetycznie na zdjęciu. Możesz taki galimatias zobaczyć na powyższym zdjęciu – widzisz las w słoiku i nieśmiało wychylający się storczyk? Skoro nie biorą udziału w sesji to spokojnie można ich wysłać na chwilowe wakacje na innym parapecie żeby zyskać przestrzeń do działania. Oczywiście Ci przypadkowi mistrzowie drugiego planu na finalnym zdjęciu i tak by się nie znaleźli, ponieważ zostałoby ono odpowiednio wykadrowane, ale ich obecność znacznie utrudniała manewry 😉
  4. Musi dawać Ci możliwość fotografowania bokiem do światła, więc jeżeli nie ma takiej opcji, to wybierz inne miejsce.
Wyzwanie fotograficzne - jak wybrać idealne miejsce do zdjęć
Wyzwanie fotograficzne – jak wybrać idealne miejsce do zdjęć

Dlaczego ustawienie bokiem do światła jest najkorzystniejsze?

Zrób mały eksperyment: ustaw fotografowany przedmiot przy oknie i zrób dwa zdjęcia – jedno pod światło i drugie bokiem. Jaką widzisz różnicę? Mała podpowiedź: zwróć uwagę na to jak układa się cień oraz jak wygląda tło fotografowanego przez Ciebie przedmiotu.

Zobacz jak wygląda moje stanowisko pracy 🙂

Miejsce do zdjęć w domowym zaciszu
Miejsce do zdjęć w domowym zaciszu
Miejsce do zdjęć - blisko dużego okna
Miejsce do zdjęć – blisko dużego okna

A oto co można dzięki takiemu miejscu uzyskać:

Zdjęcia bez obróbki
Zdjęcia bez obróbki

Zaprezentowane zdjęcia nie zostały poddane żadnej obróbce – na dwóch poniższych nie zastosowałam też blendy., która zmniejszyłaby znacznie cienie po stronie prawej, co pokażę już jutro 🙂

Zadanie na dziś:

Zrób testowe zdjęcia w kilku wybranych przez siebie miejscach i sprawdź, które z nich jest najkorzystniejsze. Pochwal się wynikami Twojego eksperymentu w naszej grupie Kreatywnie z Koraliki.pl.

A co będziemy robić jutro? Rzuć okiem na nasz harmonogram i sprawdź co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy 🙂

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *