Światło – dzień drugi wyzwania 5 dni do lepszych zdjęć biżuterii

Odpowiednie światło jest niezwykle istotne w fotografii, ponieważ to właśnie ono jest rejestrowane przez Twój aparat i to dzięki niemu obiekt, który przedstawia Twoje zdjęcie jest wyraźny i barwny. Niektóry twierdzą nawet, że światło jest dla fotografa tym, czym dla malarza pędzel i farby, ponieważ to ono tworzy finalny obraz. Jakkolwiek by tej relacji poetycko lub bardziej prozaicznie nie opisać – bez odpowiedniego światła nie będzie dobrego zdjęcia.

Jakie światło jest najlepsze do zdjęć?

Zastanawialiśmy się ostatnio nad idealnym miejscem do robienia zdjęć biżuterii i stwierdziliśmy, że będzie to miejsce blisko naturalnego źródła światła, czyli duże, przestronne okno. Dlaczego światło naturalne jest najlepsze?

Zobacz proszę poniższe zdjęcia i zastanów się co z nimi jest nie tak:

Wyzwanie fotograficzne - światło
Wyzwanie fotograficzne – światło
Wyzwanie fotograficzne - światło
Wyzwanie fotograficzne – światło
Wyzwanie fotograficzne
Wyzwanie fotograficzne

Zdjęcia te robione były nocą i doświetlone zostały lampą o całkiem przyzwoitej mocy. Problem polega jednak na tym, że światło nie zostało rozproszone i jedna lampa nie jest w stanie wygenerować na tyle dużej ilości światła, aby oświetlić wszystkie prezentowane elementy równie mocno, co powoduje prześwietlenia w niektórych miejscach (lampa jest za blisko) i olbrzymie cienie, które są bardzo nieestetyczne.

Dodatkowo zdjęcia zostały zrobione w moim biurze, którego ściany mają kolor waniliowy – kolor ten widoczny jest na stole, który – uwierz mi na słowo – jest w rzeczywistości śnieżnobiały.

Nasuwa się pytanie: czy można to zdjęcie uratować w programie graficznym? Można je rozjaśnić i usunąć cienie, ale efekt nie będzie tak dobry jak to samo zdjęcie zrobione w ciągu dnia lub w równomiernym świetle sztucznym – ciężko będzie uzyskać odpowiedni balans bieli. Dlaczego? Ze względu na waniliowy kolor ścian, który mocno rzutuje na kolorystykę zdjęcia – pamiętaj o tym zjawisku gdy robisz zdjęcia. Poza tym nadmierne rozjaśnienie stolika spowoduje, że przedstawione na zdjęciu obiekty zaczną dziwnie lewitować w próżni a takiego efektu nie chcemy uzyskać.

Jakiego światła szukamy?

 1. Światło powinno być miękkie – czyli nie może rzucać zbyt ostrych cieni. Zasada jest taka, że im większy obiekt rzucający światło, tym jest ono bardziej miękkie. Największy świecący obiekt dostępny dla każdego to oczywiście słońce, więc korzystaj z niego do woli 🙂 Jeżeli Twoje światło jest zbyt ostre (tak może być w przypadku bardzo słonecznego okna) użyj np. pergaminu aby je rozproszyć. Pergamin lub kalka techniczna sprawdzą się w tej roli idealnie, gdy przykleisz je do szyby – posłużą jak softbox w wersji DIY.Co to znaczy, że światło jest za ostre? To znaczy, że jest na tyle silne i skoncentrowane na wyeksponowanej części obiektu, że rzuca bardzo długie cienie po jego przeciwnej stronie. Jak sobie z nim poradzić? Rozproszyć je za pomocą prowizorycznego softboxa i zmniejszyć cienie za pomocą odbijającej blendy (blendę najlepiej zrobić za pomocą kartonu owiniętego folią aluminiową, albo jak zasugerowała na naszej grupie Kreatywnie z Koraliki.pl Natalia można do tego wykorzystać książkę – zaletą tego rozwiązania jest to, że książka po rozłożeniu sama stoi 🙂 masz w ten sposób i blendę i stojak do niej 🙂 ). Poniżej na tej prostej grafice przedstawiłam jak to działa w praktyce.
  Wyzwanie fotograficzne — światło
  Wyzwanie fotograficzne — światło

  Zadanie dla Ciebie: ustaw swój przedmiot i pobaw się blendą zrobioną z kartonu obłożonego folią aluminiową – zobacz jak zmieniają się cienie w zależności od tego gdzie i pod jakim kątem ustawisz swoją blendę.

   

  Na poniższym gifie możesz zobaczyć jak obracałam blendę dookoła bransoletki – zwróć uwagę jak odbite od blendy światło tańczy na koralikach Toho i perłach Swarovskiego.

  Światło w fotografii - jak fotografować biżuterię
  Światło w fotografii – jak fotografować biżuterię

   

 2. Światło powinno być jednolite – najłatwiej uzyskać równomierne światło korzystając z naturalnego źródła, czyli słońca 🙂 O wiele trudniej uzyskać jednolite i równomierne światło sztuczne, ponieważ lampy muszą mieć taką samą moc i być odpowiednio ustawione. Gdy musisz korzystać ze światła sztucznego, bo fotografujesz głównie nocą, to idealnym ratunkiem jest namiot bezcieniowy, o którym niedługo będziemy mówić więcej 🙂

Jaka jest idealna pora na zdjęcia?

Gdy korzystasz ze światła naturalnego, pamiętaj, że słońce nie rzuca takiego samego światła o każdej porze dnia. Dlatego miej to na uwadze kiedy chcesz zrobić np. serię zdjęć tego samego przedmiotu i je później wykorzystać np. w kolażu. Zdjęcia zrobione o różnych porach dnia będą wymagały starniejszej obróbki.

Jak wygląda światło rano?

Światło poranne jest z reguły miękkie i delikatne – to bardzo dobra pora na zdjęcia.

Jak wygląda światło w południe?

Tutaj już jest trudniej, bo światło jest znacznie bardziej ostre i przez to musimy uważać na zbyt długie i widoczne cienie. Wykonywanie zdjęć wymaga już rozpraszania światła i operowania blendą.

Zdjęcia biżuterii z blendą i bez
Zdjęcia biżuterii z blendą i bez

Zwróć uwagę zwłaszcza na prawdą stronę bransoletki – widzisz ile szczegółów wydobyło odpowiednie doświetlenie? Popatrz też na cień wewnątrz bransoletki – czy widzisz jak pięknie został usunięty przez odbite światło?

Jak wygląda światło popołudniu?

Tutaj światło znowu zaczyna się robić bardziej miękkie. Być może słyszałaś/słyszałeś o tzw. golden hour, czyli złotej godzinie – podobno idealnej do robienia zdjęć? Wszystko się zgadza, ale ta pora jest idealna do robienia zdjęć np. pejzaży albo portretów. Efekt będzie bardzo podobny do miękkiego i bardzo korzystnego światła świec. Niestety do zdjęć produktowych nie polecam tego światła. Dlaczego? Zachodzące słońce ma ciepłą, wpadającą w pomarańcz barwę, więc Twoje zdjęcia czy tego chcesz czy nie, będą miały ciepłą tonację. Dodatkowo światła jest już wtedy stosunkowo mało, więc ciężko o odpowiednią ostrość i właściwy kontrast.

Po zmroku zmuszeni jesteśmy korzystać ze światła sztucznego. Wiem, że sporo z nas nie ma możliwości wykonywać zdjęć w ciągu dnia, dlatego niebawem zastanowimy się co zrobić gdy nasze domowe foto studio czynne jest tylko nocą 🙂

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *