Stal chirurgiczna 316L, czyli stop stworzony dla wrażliwej skóry. Półfabrykaty do wyrobu biżuterii ze stali szlachetnej.

Jeżeli borykasz się z alergią, masz niezwykle wrażliwą skórę, która w bezpośrednim kontakcie z metalem nieszlachetnym pokrywa się swędzącą wysypką to zapewne wiesz jak ważna jest jakość materiału z którego wytwarzana jest biżuteria, która ma kontakt z ciałem często nawet cały dzień. Domyślam się, że zazwyczaj decydujesz się na złoto lub srebro wysokiej próby, ale otrzymując produkt o małej zawartości domieszek musisz liczyć się z tym, że w przypadku złota im wyższa próba tym bardziej miękki materiał, natomiast w przypadku srebra, należy brać pod uwagę to, że pod wpływem zanieczyszczenia powietrza niestety stosunkowo szybko ono czernieje. Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z metalowych elementów? Absolutnie nie – jest jeszcze stal chirurgiczna 316L.

stal nierdzewna
stal chirurgiczna

Co to jest stal chirurgiczna 316L?

Stal chirurgiczna 316L (inaczej nazywana stalą nierdzewną, jubilerską, austeniczną lub stalą INOX) to stop żelaza z pierwiastkami takimi jak nikiel, chrom, molibden, mangan i inne o mniejszej zawartości procentowej. Dokładny skład stali jest uregulowany normami, dlatego kupując półfabrykaty z niej wytworzone masz pewność, że zawsze otrzymujesz produkt o najwyższej jakości i trzymający te same parametry.

Co to znaczy, że stal chirurgiczna 316L jest hipoalergiczna?

Stal chirurgiczna 316L zawiera śladowe ilości niklu, który jest powodem uciążliwych wysypek i odczynów alergicznych skóry. Pewnie nasunęło Ci się pytanie po co w ogóle go w takim razie dodawać do stopu, skoro to tak silny alergen – nikiel umożliwia utrzymanie odpowiedniej kruchości stopu oraz zapobiega przebarwieniom. W przypadku stali chirurgicznej 316L jego oddziaływanie jest obojętne dla organizmu, dlatego stop ten wykorzystuje się szeroko w medycynie, m. in. do produkcji śrub podtrzymujących złamane kości, sztyftów i płytek kostnych, kompletnych zestawów protetycznych, drutów do protetyki stomatologicznej, medycznych instrumentów obrotowych, słupków i rdzeni ortopedycznych, szwów, mikronaczynek, międzyczaszkowych drenów oraz elektrod rozruszników serca. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że Twoja delikatna skóra będzie źle na nią reagować, więc warto dać jej szansę 🙂

stal nierdzewna
stal chirurgiczna 316L

Jakie właściwości ma stal chirurgiczna 316L?

Stal chirurgiczna 316L nie bez powodu nazywana jest stalą nierdzewną. Zawarty w stopie chrom oraz molibden w kontakcie z powietrzem wytwarzają na powierzchni tzw. warstwę pasywnąktóra składa się z tlenków chromu. Warstwa ta powoduje, że jest to najbardziej odporna na złe działania atmosferyczne i czynniki zewnętrzne stal dostępna obecnie na rynku i używana do produkcji biżuterii. Gwarantuje to jej niezmienny wygląd przez bardzo długi czas.

Ciekawe jest to, że pomimo iż stop ten teoretycznie należy do grupy stali austecznicznych, czyli nie przyciągających magnes, to w wyniku licznych procesów jakim poddawana jest w trakcie przetwarzania jej na elementy biżuteryjne zyskuje niekiedy właściwości magnetyczne.

Koniec lekcji chemii 🙂 A teraz podzielę się z Tobą moim osobistym zdaniem na ten temat. Według mnie półfabrykaty wykonane z tego stopu są niezwykle eleganckie – są ciemniejsze niż srebro, trochę przypominają mi platynę. Jestem w grupie „detektorów słabych prób srebra i złota”, od dziecka mam dosyć silną alergię na nikiel, nie lubię zdejmować ulubionej biżuterii za każdym razem gdy myję ręce, więc stal chirurgiczna ratuje mnie z opresji 🙂 Wygląda pięknie, jest bardzo trwała i nie musisz jej zdejmować wykonując prace domowe. Super opcja na wakacje i różne plażowo-wodne przygody 🙂 Polecam!

Daj znać co o tym myślisz w komentarzu – masz już w swoim kuferku biżuterię ze stali chirurgicznej?

 

 

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *