Rodzaje kamieni szlachetnych i półszlachetnych, od których nie sposób oderwać oczu

Kamienie szlachetne, naturalne i jubilerskie stanowią nieodłączny element eleganckiej biżuterii i są wysoko cenione przez rękodzielników na całym świecie. Biżuteria powstaje zarówno przy użyciu kamieni naturalnych jak i tych wytworzonych przez człowieka – syntetycznych. Wśród kamieni ozdobnych wyróżniamy kamienie szlachetne i półszlachetne, które zachwycają nas swoją urodą od tysięcy lat.

Wiele z nas, kobiet, lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Nie inaczej jest z biżuterią, na której lubimy czasami zawiesić wzrok, a bywa i tak, że nie możemy oczu oderwać od błyskotek, które wyjątkowo trafiają w nasz gust estetyczny. Zazwyczaj najbardziej ceniona jest biżuteria zrobiona z kamieni jubilerskich, ze względu na ich wyjątkową wartość oraz trwałość. I tutaj rodzi się to nurtujące pytanie: jak skutecznie odróżnić kamienie szlachetne od tych półszlachetnych?

Każdy z rodzajów kamieni posiada swoje własne cechy charakterystyczne. Głównie dzięki nim jesteśmy w stanie stwierdzić, na jaki minerał właśnie spoglądamy.

kamienie półszlachetne,, Kamienie jubilerskie, kamienie szlachetne, kamienie ozdobne, kamienie syntetyczne (1)

Kamienie szlachetne, czyli szlachetnie urodzone

Kamienie szlachetne, nie bez powodu otrzymały taką, a nie inną nazwę. Występują one dość rzadko, przez co śmiało można stwierdzić, że są one najcenniejsze ze wszystkich, występujących w przyrodzie, minerałów. O szlachetnym pochodzeniu danego minerału świadczy jego jednorodność, silny połysk, intensywne zabarwienie lub idealna przezroczystość, duża wytrzymałość oraz twardość powyżej 7 w skali Mohsa. Skala ta ma dziesięć stopni i im bliżej 10, tym twardszy jest dany minerał. 

Jednym z najbardziej pożądanych rodzajów kamieni szlachetnych są diamenty. Są one najczystszą odmianą węgla. Najczęściej wydobywa się je w RPA, Rosji i Australii. Istnieje wiele szlifów tego kamienia, występuje kilka klas jego czystości, które znacząco wpływają na jego cenę. W skali Mohsa diament otrzymał 10 punktów i ciekawostka: można go zarysować innym diamentem.

Warto jednak zauważyć, że to nie diament, a szmaragd godnie nosi nazwę „króla kamieni szlachetnych”. Zodiakalny Lew przypisany ma pod swój znak właśnie ten kamień, dlatego ludzie urodzeni w sierpniu uważają go za swój szczęśliwy minerał. Należy jednak uważać – szmaragd jest niezwykle kruchym kamienień, dlatego należy na niego uważać i chronić przed silnymi wahaniami temperatur.

Ciekawą i rzadką odmianą kwarcu jest cytryn. Jest to kamień szlachetny, najczęściej wydobywany w Brazylii, a także w Rosji i na Madagaskarze. Cytryn ceniony jest głównie za swój oryginalny odcień, a także za jego właściwości. Uważa się, że jest on szczególnie łaskawy dla osób rozpoczynających nowy etap życia lub skupionych na własnej działalności. Ci, którzy szukają równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą, również nie zawiodą się działaniem minerału.

Kamień szlachetny granat do wyrobu biżuterii
Kamień szlachetny granat do wyrobu biżuterii

Innym bardzo ciekawym kamieniem szlachetnym jest granat. Granat kamień zaliczany jest do kamieni z grupy krzemianów. Ich nazwa pochodzi od owocu granatu. Według wierzeń idealny dla osób które mają kłopot z podjęciem decyzji.

Do kamieni szlachetnych zaliczane są także:

Przenosząc się i na nasze podwórko, warto przyjrzeć się nieco bliżej naszemu rodzimemu bursztynowi. Oprócz swojej wartości wizualnej, bursztyn ma także kojące działanie na bóle żołądka lub zapalenie oskrzeli. Polska, zaraz obok Rosji czy Danii, stanowi główne źródło wydobywcze tego minerału.

Kamienie półszlachetne – nie mniej pożądane

Kamienie półszlachetne, czyli ozdobne, dzielą się na mineralne i niemineralne. Rynek jubilerski ochoczo wprowadza coraz to kolejne kamienie, również na rynek Polski.

Do najciekawszych kamieni półszlachetnych mineralnych, należą:

 • agat – wielobarwna odmiana chalcedonu;
 • ametyst – kamień, który za sprawą koloru Ultra Violet wybranego kolorem roku 2018 będzie bardzo popularny 
 • nefryt – nazywany także żadem amfibolowym
 • kwarc – dawniej kwarzec
 • turkus – przyciąga niebanalnym kolorem; jego nazwa wywodzi się od nazwy Turcji;
 • jaspis – nazwa pochodzi od greckiego słowa iaspis – cętkowany kamień
 • jadeit – uważany przez Majów za najsilniejszy z amuletów gwarantujący zdrowie i szczęście
 • onyks – jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „pazur”
 • obsydian – składa się niemal wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego
 • kryształ górski – okazy, które nadają się do oszlifowania potrafią po odpowiedniej obróbce do złudzenia przypominać diamenty
 • skamieniałość koralowca chryzantemowego – nowość w naszej ofercie, kamień klasy premiumKamienie jubilerskie, kamienie szlachetne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne, kamienie syntetyczne

Ciekawą opcję stanowią również kamienie jubilerskie syntetyczne. Najpopularniejsze z nich to mieniące się tysiącem złotych drobinek piasek pustyni, który występuje standardowo w kolorze brązowo-koralowym ale można również uzyskać jego zieloną wersję, oraz przywodzący na myśl rozgwieżdżone niebo – noc kairu. Więcej na temat tych intrygujących kamieni syntetycznych, przeczytasz tutaj.

Warty uwagi jest również syntetyczny malachit, który idealnie nadaje się dla wielbicieli charakterystycznych i rzucających się w oczy ekstrawaganckich dodatków.

Zarówno kamienie szlachetne, jak i półszlachetne budzą niemałe emocje wśród pasjonatów minerałów. Ich odcienie, właściwości i pochodzenie do dziś nas intrygują. Warto pamiętać o tym, że podział na kamienie szlachetne i nieszlachetne nie jest sztywny i granica zaczyna powoli się zacierać, ponieważ część kamieni półszlachetnych dawniej występująca w bardzo dużych ilościach, dzisiaj staje się powoli rzadkością – tak jest np. w przypadku hipnotyzującego ametystu, który ze względu na coraz mniejsze wydobycie, zaczyna być sprzedawany na gramy, co charakteryzuje tylko najcenniejsze kruszce i minerały.

Kamienie naturalne owiane są też wieloma legendami i w wierzeniach ludowych oraz medycynie naturalnej odgrywają znaczącą rolę, dlatego biżuteria je zawierająca może stanowić unikatowy prezent, gdy zostanie dodatkowo opatrzona stosownym opisem wyjaśniającym, dlaczego wybrany został właśnie ten, a nie inny kamień. Jeżeli szukasz kilku praktycznych porad dotyczących wyboru idealnych koralików do bransoletki, to kliknij tutaj.

Jeśli chcesz tworzyć biżuterię z kamieni szlachetnych, jubilerskich zapraszamy do naszego sklepu z kamieniami półszlachetnymi, znajdziesz tam setki kamieni naturalnych w tym ametyst, jadeit, jaspis, onyks i wiele innych. Do naszych kamieni idealnie pasują półfabrykaty do wyrobu biżuterii ze srebra. Wszystkie półprodukty sprzedajemy w paczkach detalicznych i hurtowych.

A Ty co sądzisz o kamieniach naturalnych? Dajesz im się oczarować czy raczej wybierasz inne produkty do wyrobu biżuterii?

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *