Półfabrykaty do wyrobu biżuterii odkryj ich różnorodny świat!

Półfabrykaty do biżuterii to nazwa nieco zwodnicza. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem biżuterii może wydawać się, że nie mają one nic wspólnego z rękodziełem. A jednak półfabrykaty to nic innego, jak wszelkiego rodzaju półprodukty niezbędne do wyrobu biżuterii. To wszystkie elementy, które łączą poszczególne części biżuterii w całość. Nadają jej także niesamowity styl i charakter, a wszystko w zgodzie z naszą wizją. Są one niezbędne dla każdego twórcy, niezależnie od tego, jaką techniką się zajmujemy.

Wiele jednak zależy od tego, jaką biżuterię wykonujemy. Ponieważ rynek półfabrykatów do biżuterii jest tak bogaty w swej różnorodności, dlatego chcę pokrótce zakreślić Tobie wizję tego, jakie mamy ich rodzaje. Umożliwi Ci to dużo łatwiejsze poruszanie się w ich świecie. 

Półfabrykaty - srebro, bigle, łapaczki, łańcuszki, zapięcia, baranki, szpilki, ogniwka
Półfabrykaty – srebro, bigle, łapaczki, łańcuszki, zapięcia, baranki, szpilki, ogniwka

Rodzaje półfabrykatów do biżuterii ze względu na materiał.

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii mogą być wykonane z metalu, stali chirurgicznej, srebra, ale mogą też być posrebrzane czy pozłacane:

a) półfabrykaty srebrne wytworzone z srebra 925. Charakteryzujące się wysoką jakością, dużą elegancją, ale także dość wysoką ceną. są to półprodukty najdroższe ale zarazem z najwyższej półki.

b) półfabrykaty posrebrzane, pozłacane wytworzone z miedzi domieszką innych metali. Są to tańsze odpowiedniki konkurujące ze srebrem, złotem ale zarazem zachowujące wysoką jakość.

c) półfabrykaty ze stali chirurgicznej wytworzone z stali 316 hipoalergiczne. Są to produkty dość nowe na rynku skierowane dla ludzi z alergiami i brakiem możliwości noszenia tradycyjnej biżuterii.

d) półfabrykaty kolor srebrny wytworzone z miedzi, stali ale znacznie niższej jakości niż elementy srebrne czy posrebrzane. Zaletą ich jest bardzo niska cena i duży wybór.

Tylko od nas zależy jaki rodzaj materiału kupimy i użyjemy. Czy tworzymy biżuterię elegancką, ekskluzywną, a może tworzymy rękodzieło bardziej masowe i tańsze w sprzedaży. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się półfabrykaty ze stali chirurgicznej, by dowiedzieć się o nich więcej czytaj wpis o stali chirurgicznej.

BIGLE

O jednej części półfabrykatów już wspominałam, a mianowicie o biglach. Są to zapięcia do kolczyków. Mówiliśmy o biglach otwartych i zamkniętych, wykorzystywanych do dłuższych typów kolczyków. Następnie o biglach z bolcami do wykonywania kolczyków z kryształkami Swarovskiego. Kolejnym typem były zapięcia angielskie stanowiące jedną całość z przodem kolczyka, zamykając się na zatrzask. Następnie mamy tzw. sztyfty (ciekawym pomysłem są gotowe sztyfty kwiaty), zapinane z tyłu na charakterystyczne zapięcie o wdzięcznej nazwie „baranek”. Na końcu warto wspomnieć o przewieszeniach – łańcuszkach i klipsach.

ZAPIĘCIA

Zapięć do biżuterii jest mnóstwo, jednak głównymi ich typami są karabińczyki i srebrne kółeczka/ogniwka, które stanowią zapięcie m.in. w łańcuszkach. Oprócz tego mamy również zapięcia magnetyczne, czy zapięcia skrzynkowe, a także zapięcia do bransolety. Ostatnim typem są zapięcia skręcane, które w zależności od tego, jaką mamy wizję zapinania w tworzonej przez nas biżuterii, dzielą się na ozdobne i proste. Poza karabińczykami mamy federingi– najbardziej popularne i znane przez nas od najmłodszych lat. Jest to posrebrzane zapięcie sprężynujące, które służy jako ogniwo łączące dwa końce naszyjnika. Do niego można stosować również ogniwka.

Półfabrykaty srebrne 925 - bigle, sztyfty, końcówki, zapięcia, łapaczki, ogniwka, kuleczki zaciskowe
Półfabrykaty srebrne 925 – bigle, sztyfty, końcówki, zapięcia, łapaczki, ogniwka, kuleczki zaciskowe

KÓŁECZKA MONTAŻOWE

Są bazą do tworzenia biżuterii, biorą one udział w łączeniu poszczególnych jej elementów. Mogą również pełnić funkcję uchwytu do zawieszki (kółeczka do zawieszek), którą na końcu przywieszamy do biżuterii. Oprócz kółeczek mamy również sprężynki, które pełnią bardzo podobną funkcję.

SZPILKI JUBILERSKIE

Wyróżniamy szpilki gwoździe, szpilki z oczkiem, szpilki z kulką. Służą one głównie do wyrobu kolczyków. Szpilki gwoździe są zakończone płaską główką, dzięki temu możemy podwieszać na nich koraliki. Na tej samej zasadzie działają szpilki z kulką. Do nieco innego typu szpilek należą szpilki z oczkiem, które mają na końcu haczyki, dzięki którym możemy łączyć koraliki ze sobą.

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii ze stali chirurgicznej 316L
Półfabrykaty do wyrobu biżuterii ze stali chirurgicznej 316L

ŁAŃCUSZKI

Jest to typ półfabrykatów do biżuterii, który przyda się do tworzenia delikatnych bransoletek, naszyjników, czy jako baza do kolczyków.

NAKŁADKI DO BIŻUTERII

Nakładki służą nam, gdy otwór w koraliku jest większy niż średnica płaskiej części szpilki. Wtedy nakładka rozwiązuje problem estetyczny. Ważną kwestią jest dostosowanie ich do kształtu i rozmiaru koralika. Różnorodność nakładek jest tak wielka, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Otóż mamy nakładki ozdobne w kształcie różnego typu kwiatów (narcyzów, tulipanów etc.), czy śnieżynek, talerzyków i in. Oprócz tego mamy także przekładki, które służą jako separator koralików, ale mogą także stanowić samodzielną ozdobę. Przykładem może być przekładka kwiat, oponka, baryłka, przekładka bączek, czy koronkowy skarb.

półfabrykaty - stal chirurgiczna 316L - bigle, końcówki, szpilki, zapięcia
półfabrykaty – stal chirurgiczna 316L – bigle, końcówki, szpilki, zapięcia

KOŃCÓWKI

Każdą bransoletkę z rzemienia lub sznurka należy zakończyć. Toteż mamy końcówki w różnych rozmiarach i kształtach. Jak również wykonane z metalu antycznego, posrebrzane, pozłacane, plastikowe w odcieniach złota, czy srebra. Należy tu zwrócić uwagę na to, by wielkość otworu końcówki była taka sama lub większa niż średnica używanego rzemienia.

Oprócz tradycyjnych końcówek możemy użyć również kuleczek zaciskowych, którymi poprzez zaciśnięcie zakończymy linki lub druty. Kuleczki te służą także jako ozdoba w biżuterii, przekładki między koralikami, czy innymi ozdobami. Najbardziej trwałe kulki zaciskowe są wykonane ze srebra.

ŁAPACZKI

Łapaczki służyć nam będą do zakończenia linki jubilerskiej. Wyróżniamy kilka rodzajów łapaczki, jednak najpopularniejszymi są łapaczki do linki klasyczne, antyczne i łapaczki w kolorze srebrnym i złotym.

półfabrykaty do wyrobu biżuterii - stal chirurgiczna 316L
półfabrykaty do wyrobu biżuterii – stal chirurgiczna 316L

PRZYWIESZKI

Ogrom ich jest tak zadziwiający, że na pewno każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Niektóre mają wizerunek zwierząt (jaskółka, kot, koliber, pszczółka), inne to motywy roślinne (trzy listki, jabłko). Jeszcze inne zawierają elementy kojarzące nam się ze szczęściem (koniczyna, podkowa, amorek), czy rzeczami, które kojarzą nam się np. z naszą pasją (nutka, nożyczki, nieskończoność). Nie zabraknie w nich także takich, które mają motyw religijny (krzyż, czy medalik Matki Bożej).

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, gdyż mniejsze będą rewelacyjnie wyglądać przy bransoletce, ale „zgubią się” jako przywieszka w naszyjniku.

 

Jak widzimy rynek półfabrykatów do wyrobu biżuterii jest ogromny i ciągle się powiększa, w zależności od obowiązujących obecnie trendów. Półfabrykaty to akcesoria znajdujące się w warsztacie każdego rękodzielnika, a jedynie od nas zależy, które będą naszymi faworytami.

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *