Onyks – kamień jubilerski.

Onyks jest przepięknym kamieniem jubilerskim o niezwykłych właściwościach zaliczanym do kamieni półszlachetnych. To jedna z odmian chalcedonu, wyróżniająca się równoległym ułożeniem swoich warstw – na przemian białej i czarnej. Taka odmiana zwana jest zwyczajną, arabską lub czarną. Kamień występuje także w kolorze zielonym oraz białym.

Nazwa onyks jest pochodzenia greckiego (onux) i oznacza pazur lub racicę. Jest to minerał twardy, o ostrym brzegu. Można go pozyskiwać również sztucznie, za sprawą wykorzystania agatów. Miejsce naturalnego występowania onyksu to Indie, Chiny i Egipt, gdzie od dawna był on wykorzystywany w sztuce i jubilerstwie, chociaż należy do kamieni rzadkich. Jego koloryt jest związany z niewielką zawartością pierwiastków węgla oraz żelaza. W starożytności pozyskiwanie tego minerału było połączone z gotowaniem chalcedonu w roztworze cukru, po czym zanurzano go w kwasie siarkowym. Uważano go za kamień szczęśliwy, do tego stopnia, że cesarz Chin miał z onyksu wykonywaną osobistą pieczęć.

Onyks do wyrobu biżuterii, kamienie naturalne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne1
Onyks do wyrobu biżuterii, kamienie naturalne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne

Onyks symbolizuje siłę, dlatego pasuje wszystkim kobietom, które chcą stać się paniami swojego losu. Jest odpowiedni dla osób zdeterminowanych, wytrwałych, odważnych i stanowczych.

Onyks właściwości

Zgodnie z ludowymi wierzeniami, onyks działa wzmacniająco na system immunologiczny, kości, zęby, paznokcie oraz włosy. Jest pomocny osobom, które mają problemy dermatologiczne, również z zainfekowanymi ranami. Wśród nich wyróżnić można infekcje grzybicze, a nawet poparzenia słoneczne. Onyks wykorzystuje się przy leczeniu jaskry, więc pozytywnie wpłynie on także na zdrowie osób z problemami okulistycznymi.

Onyks do wyrobu biżuterii, kamienie naturalne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne
Onyks do wyrobu biżuterii, kamienie naturalne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne

Noszenie biżuterii z onyksem jest polecane wszystkim tym, którzy są narażeni na długotrwały stres. Wpływ tego kamienia pomaga w podjęciu właściwych decyzji. Zabrudzony onyks można umyć w wodzie, po czym najlepiej jest go na kilka minut wystawić na działanie słońca. Według wierzeń pozwala mu to na nowo naładować swoje energetyczne właściwości.

Onyks i biżuteria

Dawniej onyks był przeznaczony do wyrobu kamei oraz pieczęci. Obecnie w jubilerstwie wykonuje się z niego broszki, a także szlifuje w formie paciorków, z których można tworzyć trwałe bransoletki, kolczyki, czy naszyjniki. Onyks jest również świetnym materiałem do inkrustowania nim innych przedmiotów, takich jak na przykład drewniane meble.

Jak wykorzystać onyks w swoich projektach?

Ze względu na intensywną czerń oraz szklisty połysk, kamień ten prezentuje się niezwykle elegancko i potrzebuje bardzo delikatnej oprawy. Świetnie wygląda w towarzystwie srebra lub stali chirurgicznej, które nadają mu chłodniejszy i majestatyczny charakter. Kamień ten świetnie poddaje się obróbce, więc możesz do swoich projektów wykorzystywać nie tylko tradycyjne kule, ale również owale, kostki czy łezki, które stanowić mogą idealne uzupełnienie wizytowego kompletu biżuterii.

Onyks do wyrobu biżuterii, kamienie naturalne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne
Onyks do wyrobu biżuterii, kamienie naturalne, kamienie półszlachetne, kamienie ozdobne

Jeżeli marzy Ci się bransoletka z onyksem, to zapraszam do zapoznania się z naszym tutorialem jak zrobić bransoletkę z kamieni naturalnych. Potraktuj go jako inspirację i pobaw się tą konwencją – połącz onyks z przekładkami w kontrastowym kolorze i uzyskaj elegancką biżuterię, pełną pozytywnej energii.

Jeżeli masz ochotę na kolczyki, to możesz skorzystać z poniższego mini-tutka lub podczepić łezkę z onyksu, pod kolczyki gwiazdki z koralików SuperDuo.

Jak zrobić kolczyki z kamieni naturalnych - darmowy tutorial
Jak zrobić kolczyki z kamieni naturalnych – darmowy tutorial

Onyks pomysł na prezent dla eleganckiej kobiety

Onyks jest świetnym kamieniem na prezent dla osoby, której dobrze się życzy. Nie tylko z uwagi na jego bardzo elegancki wygląd. Pozwala on na osiągniecie spokoju i duchowej równowagi. Świetnie wygląda w połączeniu ze srebrem, a także z innymi kamieniami. Dzięki niemu można stworzyć naprawdę ciekawą stylizację, a jednocześnie jest on bardzo dyskretny. Biżuteria z onyksem świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie eleganckiej, wieczorowej kreacji. Drobne kolczyki lub bransoletka z tym kamieniem mogą być również używane w strojach do pracy. Onyks to kamień polecany studentom, uczniom, nauczycielom, ale także informatykom i księgowym. Taki podarunek z pewnością zostanie doceniony. Możesz go kupić w naszym sklepie z kamieniami półszlachetnymi

Jeżeli masz ochotę pokazać nam Twoje propozycje biżuterii z onyksem, to prześlij nam śmiało zdjęcia 🙂 Czekamy na Ciebie na Facebook’u, Instagramie i oczywiście tutaj 🙂 Natomiast jeśli lubisz kamienie może zainteresuje cię też wpis o jaspisie cesarskim.

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *