Makrama jak zrobić naszyjnik ze sznurka? Splot i wzór

Naszyjnik wykonany ze sznurka i idealnie dobranych koralików, to niebanalny dodatek, który będzie świetnym uzupełnieniem letniej stylizacji. Nieważne czy bliższy Ci jest styl boho, etno czy glamour – biżuteria wykonana z odpowiedniego sznurka do makramy w towarzystwie koralików lub mieniących się w słońcu kryształków sprawi że te wakacje będą niezapomniane.

Naszyjnik makramowy z koralikami – makrama sploty.

Makrama to technika, której podstawą są różne sploty i węzły. Aby poznać ich podstawowe rodzaje oraz dowiedzieć się więcej na temat tej ciekawej techniki, zapraszam do lektury artykułu Makrama dla początkujących. Dowiesz się z niego czym różnią się podstawowe sploty i węzły, jakie materiały będą idealne na początku supełkowania, a które świetnie sprawdzą się przy bardziej zaawansowanych projektach.

Dzisiejszy tutorial przygotowała dla Ciebie Magda Bara, którą możesz znać z mediów społecznościowych jako Knot-a-dot. Magda poleca ten instruktaż dla każdego – nawet dla tych osób, dla których miałby to być początek przygody z makramą. Do wykonania naszyjnika będziemy używać sznurka bawełnianego woskowanego, który idealnie nadaje się do tworzenia pierwszych prac, ponieważ tworzone przy jego użyciu supełki są trwałe, nie rozwiązują się, trzymają się swojego miejsca, a praca idzie łatwo i dosyć szybko uzyskujemy efekt końcowy. A to, zwłaszcza dla osoby początkującej, jest dodatkowym atutem i fajną motywacją do dalszego doskonalenia swojego warsztatu 🙂

Potrzebne materiały i narzędzia

 • zwinne palce i trochę cierpliwości – makrama  jest dość pracochłonną techniką, ale efektowną, a proponowany przez Magdę wzór jest bardzo prosty i można go polecić nawet osobom początkującym. Opiera się na jednym rodzaju węzła powtarzanego w kilku rzędach i ozdobnej łezki splecionej na środku.
 • podkładka do przyczepienia pracy i szpilki. Magda używa wieczka od pudełka tekstylnego, ale sprawdzają się podkładki korkowe pod talerze, piankowe puzzle dla dzieci, a nawet tekturowe wieczka od pudełka po butach. Niektórzy przypinają pracę również do twardszych poduszek. Ważne, żeby naszyjnik był dość sztywno przytwierdzony i nie ruszał się w trakcie wyplatania – inaczej po prostu będzie nierówny. Można też skorzystać z gotowych tablic do makramy.
 • centymetr krawiecki lub długa linijka
 • nożyczki
 • klej – Magda zdecydowanie nie poleca kleju typu kropelka – wykończenie będzie sztywne i drapiące. Sprawdza się uniwersalny uhu w żelu. Może być inny, ale powinien być wodoodporny i przezroczysty po wyschnięciu.
 • rzemień pleciony 4mm o długości ok 40-42 cm – jako baza naszyjnika. Długość zależy od obwodu szyi oraz planowanej długości naszyjnika.
 • sznurek bawełniany woskowany o średnicy max. do 1mm – 30 odcinków o długości 60cm, lub dłuższych. W przypadku makramy niewidoczne dołączenie sznurka, ponieważ poprzedni był za krótki w większości przypadków nie jest możliwe.
 • kamyk lub koralik o średnicy 6mm – jako ozdobna łezka na środek. Tutaj kamień amazonit, świetnie sprawdzają się też hematyty i kryształki crystaLine 6mm.
 • koraliki toho w rozmiarach koraliki TOHO 8/0 i koraliki TOHO 6/0 w wybranych kolorach
 • zapięcie – tutaj magnetyczne ze stali chirurgicznej – rozmiar musi być dopasowany do bazy.

 

Kilka terminów wprowadzających – makrama dla początkujących:

 • węzeł rypsowy, węzeł rypsowy podwójny i węzeł rypsowy odwrócony – węzeł mocujący sznurki na bazie z rzemienia oraz rodzaj węzła z którego składa się naszyjnik. W innych źródłach można też znaleźć nazwę węzeł żebrowy
  węzeł rypsowy
  węzeł rypsowy

  węzeł rypsowy podwójny
  węzeł rypsowy podwójny
 • nić wiodąca – nić (sznurek) wokół której wiązane są supełki.
 • nić robocza – nić (sznurek) którym wiąże się supełki.

Naszyjnik techniką makrama krok po kroku

Kiedy już mamy przygotowany odpowiedniej długości odcinek rzemienia i sznurki, musimy wyznaczyć środek naszej bazy – rzemienia, przytwierdzić bazę do podkładki szpilkami i zamontować pierwszy kawałek sznurka.

tutorial_naszyjnik_makrama_01
tutorial_naszyjnik_makrama_01

W tym celu składamy sznurek na pół, wkładamy pod rzemień dokładnie na środku i pętelkę powstałą ze sznurka przeplatamy wokół rzemienia. Następnie jeden koniec sznurka zaginamy ku górze dookoła rzemienia i przeplatamy przez powstałą między rzemieniem i sznurkiem pętelkę, zaciskając następnie węzełek.

tutorial_naszyjnik_makrama_04
tutorial_naszyjnik_makrama_04

W ten sam sposób montujemy pozostałe sznurki. Dobrze jest zawiązywać na przemian raz z lewej, raz z prawej strony – w ten sposób nie trzeba pamiętać o tym, gdzie jest środek naszyjnika. W tym samym celu na pierwszym zamontowanym sznurku można nałożyć tymczasowo dowolny koralik, albo zawiązać dowolny luźny węzeł.

tutorial_naszyjnik_makrama_05
tutorial_naszyjnik_makrama_05

Zamontowane w ten sposób sznurki dzielimy na dwie równe części, wyznaczamy dwie nici na środku i oddzielamy je do reszty. Na tej części nie będziemy na razie pracować. To będzie początek łezki – elementu ozdobnego na środku naszyjnika

tutorial_naszyjnik_makrama_06
tutorial_naszyjnik_makrama_06

Wybieramy najbardziej skrajny ze sznurków po lewej stronie. To będzie nić wiodąca, na której będziemy wiązać supełki nićmi (sznurkami) roboczymi w rządku.

 

Najpierw sznurek wiodący układamy równolegle pod samym rzemieniem ale nad pozostałymi sznurkami. Pierwszy sznurek roboczy zaginamy od dołu ku górze dookoła sznurka wiodącego, a potem na dół przez powstałą pętelkę. Następnie zawiązujemy. Powtarzamy supeł tym samym sznurkiem, węzeł żebrowy składa się z podwójnego supełka.

tutorial_naszyjnik_makrama_07
tutorial_naszyjnik_makrama_07

W ten sam sposób zawiązujemy każdy kolejny sznurek roboczy w tym rzędzie, aż do środka naszyjnika.

tutorial_naszyjnik_makrama_08
tutorial_naszyjnik_makrama_08

Kiedy już dojdziemy do środka, do oddzielonych dwóch nici przechodzimy do prawej strony. Wyplatamy analogicznie, ale w lustrzanym odbiciu: więc pierwszy sznurek z prawej zaginamy w lewą nad sznurkami roboczymi i zawiązujemy kolejno równe węzły żebrowe. W ten sposób powstaje pierwszy rząd naszyjnika.

tutorial_naszyjnik_makrama_09
tutorial_naszyjnik_makrama_09

Pozostawione na środku sznurki związujemy w węzeł żebrowy, a następnie przechodzimy do kolejnego rzędu naszyjnika.

tutorial_naszyjnik_makrama_10_01
tutorial_naszyjnik_makrama_10_01

Omijamy jeden położony najbardziej skrajnie sznurek, kolejny wyznaczamy jako wiodący i tworzymy drugi rząd naszyjnika w ten sam sposób, co poprzedni.

tutorial_naszyjnik_makrama
tutorial_naszyjnik_makrama

tutorial_naszyjnik_makrama
tutorial_naszyjnik_makrama

Kiedy wypleciemy drugi rząd z prawej i lewej strony powinniśmy zająć się łezką na środku.

Sznurki wyznaczone na początku stają się teraz wiodącymi, a sznurki, które były wiodące w rządkach zamieniamy na robocze.

Przekładamy nowe sznurki wiodące na wierzch, nad roboczymi i kolejno każdym sznurkiem roboczym wiążemy węzeł żebrowy, z prawej i lewej strony.

Połowa drogi za nami w darmowym tutorialu o makramie

tutorial_naszyjnik_makrama_16
tutorial_naszyjnik_makrama_16

Następnie, znowu omijając po jednym z zewnętrznych sznurków wykonujemy trzeci rząd naszyjnika, po czym sznurki wiodące z trzeciego rzędu związujemy jako robocze wokół wiodących z łezki.

tutorial_naszyjnik_makrama_17
tutorial_naszyjnik_makrama_17

przechodząc do łezki na środku – po zawiązaniu sznurka z trzeciego rzędu należy sznurki wiodące skrzyżować. Czyli lewy przełożyć na prawą, a prawy na lewą.

tutorial_naszyjnik_makrama_19
tutorial_naszyjnik_makrama_19

Jeżeli kamyk lub koralik, który wybraliśmy na środek ma wystarczająco duży otwór, można go nawlec na dwa środkowe sznurki, które są wewnątrz łezki. Hematyty mają spore otwory, niektóre szklane koraliki, drewniane oraz metalowe przekładki. Jeżeli wybraliśmy kamyk z mniejszym otworem, należy nawlec koralik na jeden ze środkowych sznurków, a drugi pominąć, chowając po “lewej”, wewnętrznej stronie naszyjnika.

 

Teraz kolejno związujemy na niciach wiodących łezki, skierowanych w nowym kierunku kolejno sznurki z trzeciego, drugiego rzędu i te które przechodzą przez koralik, po czym związujemy, również węzłem żebrowym, oba sznurki wiodące.

tutorial_naszyjnik_makrama_22
tutorial_naszyjnik_makrama_22

Przy kolejnym rzędzie naszyjnika pomijamy dwa zewnętrzne sznurki, a różnica między poprzednimi rzędami jest taka, że od drugiego sznurka roboczego w rzędzie, aż do łezki, zanim zawiążemy supeł, na sznurek roboczy nakładamy koralik, a na końcu całego rzędu związujemy w supeł żebrowy  sznurki wiodące.

Do sznurka bawełnianego 0.8-1mm idealnie pasują koraliki toho 8/0. Ten rząd zaplatamy do samego środka, łącznie ze sznurkami łezki i powtarzamy po stronie lustrzanej.

tutorial_naszyjnik_makrama_25
tutorial_naszyjnik_makrama_25

W piątym rzędzie znów omijamy dwa skrajne sznurki, nie nawlekamy tym razem koralików.

tutorial_naszyjnik_makrama_26
tutorial_naszyjnik_makrama_26

W szóstym wyznaczamy po 13 sznurków z każdej z każdej strony od środka i wyplatamy rządek z koralikami.

Siódmy rząd jest ostatni. Pomijamy po dwa zewnętrzne sznurki po każdej stronie i wyplatamy rząd bez koralików.

Teraz należy obciąć wystające sznurki i podkleić je bezbarwnym klejem po zewnętrznej stronie. Ewentualnie, jeśli ktoś lubi można wyrównać sznurki i zostawić frędzle. Ja zdecydowałam się na naszyjnik bez nich.

tutorial_naszyjnik_makrama_29
tutorial_naszyjnik_makrama_29

Teraz wystarczy tylko wkleić zapięcie magnetyczne, poczekać do wyschnięcia i gotowe :).

Naszyjnik ze sznurka – z czym zestawić?

Magda lubi ten wzór ze względu na jego uniwersalność. Połączenie materiałów i kolorów, które zaproponowała jest bardzo w stylu boho/etno, natomiast gdyby zostawiła frędzle nawiązywałaby do ozdób indiańskich, festiwalowych i wakacyjnych. Użycie cieńszych, czarnych sznurków i tęczowych hematytów sugeruje klimaty disco 70/80, a wybranie materiałów w monochromatycznej tonacji dałoby efekt bardzo elegancki, nawet minimalistyczny – wszystko zależy od tego na co masz ochotę i co lubisz 🙂

Jeżeli Twój apetyt na makramę wzrósł, to zobacz koniecznie jak zrobić bransoletkę ze sznurka  i makrama dla początkujących czyli sploty i węzły. Zapraszamy także do naszego sklepu z koralikami https://koraliki.pl/sklep-pl.html gdzie kupicie półfabrykaty do wyrobu biżuterii, koraliki Toho, a także wiele kamieni półszlachetnych.

 

 

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

8 komentarzy

 1. arlekin
  18 sierpnia 2018
  Reply

  Wow, bardzo szczegółowy opis, a zdjęcia dodatkowo pomagają. 🙂 Wygląda to na bardzo pracochłonną, ale efektowną technikę. Rzeczywiście ten naszyjnik z makramy jest dość uniwersalny. Byłby świetnym prezentem. 🙂

  • Paweł
   20 sierpnia 2018
   Reply

   dziękujemy za komentarz o naszym tutorialu makramowym 🙂 zapraszamy do innych lekcji ps. aż tak pracochłonna to nie jest, raczej to kwestia cierpliwości w tworzeniu biżuterii. taka medytacja 😉

 2. Karol
  18 listopada 2018
  Reply

  Witam szukam splotu na męski łańcuszek z rzemienia , wiem że są sploty kwadratowe naprzykład , interesował by mnie splot okrágły czy mi Pani coś doradzić.. Pozdrawiam.

 3. Halina
  31 grudnia 2018
  Reply

  Witam i dziękuję za fajny naszyjnik.Ale mam problem ze zrobieniem ,a mianowicie 30 sznurków po 60 cm to stanowczo za krótkie.Może coś źle robie?Ale nadal będę walczyć tylko szkoda pociętych sznurków ale coś małego pewnie wyjdzie.Jeszcze raz dzięki.

  • Paweł
   18 stycznia 2019
   Reply

   dziękujemy, a użyty sznurek jest tej samej grubości? jak udało się Pani rozwiązać problem?

 4. Karolina
  5 maja 2019
  Reply

  Witam, a czy gotowy mozna kupic?

  • Paweł
   7 maja 2019
   Reply

   dziękujemy podamy namiar do autorki tutoriala naszyjnika z makramy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *