Makrama dla początkujących – sploty i węzły.

Makrama to prawdziwa sztuka wiązania sznurków. Techniką tą można się posłużyć aby stworzyć bransoletki z makramy, kolczyki, paski ale również torby lub elementy zdobnicze np. szali czy pledów. Makrama pozwala stworzyć bardzo wyrafinowane wzory przy użyciu jedynie odpowiednich sznurków – nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Dodanie do supełków koralików sprawia, że tworzone projekty są jeszcze bardziej zachwycające.

Co to jest makrama?

Makrama to starożytna sztuka wyplatania i wiązania sznurków. Do jej tworzenia nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi – ani igieł, ani szydełka. Znana była już w starożytnej Asyrii i Babilonii, skąd najprawdopodobniej przywędrowała do Europy. Na naszych rodzimych ziemiach popularność zdobyła w średniowieczu, gdy tworzono z niej ornamenty królewskich szat. Z czasem technika ta się spopularyzowała a za sprawą łatwego dostępu do taniego surowca, z którego można było wyplatać, zaczęto tworzyć makramowe narzuty na sofy, fotele a w latach 70 XX w. torebki, biżuterię, paski i kwietniki.

Teraz makrama wróciła do łask i w połączeniu z koralikami tworzy fantastyczny duet pozwalający na kreowanie wyrafinowanej biżuterii.

Makrama sznurek – Jaki sznurek do makramy?

Sznurek jest podstawowym materiałem do wyplatania, dlatego ważne jest to, aby był odpowiedni. Co to znaczy? Wszystko zależy od projektu jaki chcemy wykonać.

Na początek świetnie sprawdzi się sznurek bawełniany woskowany, który dobrze się wiąże i sprawia, że utworzony supełek zachowuje swój kształt i się samoczynnie nie rozwiązuje.

Sznurek satynowy  też świetnie się sprawdzi zarówno w bardzo wyszukanych jak i prostych robótkach. Delikatny połysk tego sznurka wspaniale uwypukla piękno węzłów.

Nylonowe nici S-lon, które będą idealne do mikro makramy. Występują w taki wielu rodzajach, że poświęciliśmy im osobny artykuł.

 Kordonki do szydełkowania są cienkie i występują w wielu różnorodnych kolorach. Wyśmienite do prac wymagających szczególnej staranności.

Tasiemki i wstążki również pozwalają na stworzenie świetnych wiązań, ale należy pamiętać o tym, że satynowana powierzchnia lubi się ślizgać.

Jakie koraliki do makramy?

Supełki makramowe same w sobie są fantastyczną ozdobą, ale wplecione w nie koraliki sprawiają, że tworzona biżuteria lub inny element zdobniczy nabiera całkiem nowego charakteru. Jeżeli chodzi o dobór koralików, to masz tutaj całkowicie wolną rękę – możesz zdecydować się na kamienie naturalne, koraliki szklane lub syntetyczne, wykorzystać kryształki lub elementy metalowe – wszystko zależy od Twojej inwencji. Jedyna zasada jaką musisz się kierować jest taka, że otwór koralika musi być na tyle duży, żeby używana przez Ciebie nitka czy sznurek zmieściła się przez niego.

Świetnie sprawdzają się tutaj koraliki drewniane  lub wykonane z kamieni półszlachatnych, ponieważ w zestawieniu ze sznurkiem bawełnianym dadzą fajny efekt stylu boho.

Jeżeli potrzebujesz koralików o naprawdę dużym otworze, to przeglądnij dostępne koraliki modułowe – możesz wybrać dowolne tworzywo z którego mogą być wykonane a średnica ich otworu to 4,5 mm. (podpowiem Ci mój trik: jeżeli zdejmiesz ich metalowe obwódki, to średnica otworu będzie jeszcze większa).

Makrama sploty i rodzaje węzłów

Ilość podstawowych węzłów nie jest wcale duża, ale ich kombinacje i możliwość zastosowania koralików daje nieograniczone wręcz możliwości.

Węzeł rypsowy

Jest to typ węzła montażowego, który umożliwia zawiązanie pierwszych sznurków makramy lub dodanie nowego w trakcie pracy.

Węzeł rypsowy
Węzeł rypsowy

Węzeł rypsowy odwrócony

Węzeł rypsowy odwrócony
Węzeł rypsowy odwrócony

Węzeł płaski

Instrukcję jak zawiązać taki węzeł, znajdziesz w naszym tutorialu pokazującym jak zrobić swoją pierwszą makramową bransoletkę.

Węzeł płaski
Węzeł płaski

Jak zrobić bransoletkę makramową?

Swoją przygodę z makramą warto rozpocząć od bransoletki, którą bez problemu można zrobić samodzielnie w ciągu kilku minut. Na naszym blogu opublikowaliśmy niedawno instruktaż jak taką bransoletkę zrobić – zobacz jakie to proste 🙂

Zapraszamy  także do innych lekcji jak zrobić bransoletkę?

Bransoletka makrama tutorial
Bransoletka makrama tutorial

 

 

Naszyjnik makrama jak zrobić?

Ostatnio dodaliśmy nową lekcję krok po kroku, jak zrobić piękny naszyjnik makramowy. W lekcji tej krok po kroku nauczysz się jak łączyć sznurek z koralikami. Zobaczysz też jak wygląda splot rypsowy i węzeł rypsowy podwójny. Połączyliśmy tam koraliki Toho, kryształki oraz sznurek bawałeniany z rzemieniem. Naszyjnik makramowy prezentuje się bardzo ładnie, zachęcamy Cie do zapoznania się z naszym tutorialem.

Tutorial naszyjnik ze sznurka
Naszyjnik makrama jak zrobić tutorial

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Jeden komentarz

  1. Mateusz
    1 czerwca 2018
    Reply

    Bardzo ciekawy wpis, chociaż przyznam, że makrama wygląda dość skomplikowanie. Długo musiałbym nabierać wprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *