Kryształ górski właściwości i znacznie – blask diamentu dla każdego

Kryształ górski to kamień półszlachetny będący odmianą kwarcu. Cechuje go wyjątkowa czystość, mocny blask i dość duża twardość. Dla osoby, która nie jest ekspertem w dziedzinie jubilerstwa, kryształ górski przypomina diament. Te kamienie często były ze sobą mylone, co stanowi dowód na niesamowite piękno kryształu górskiego.

Kryształ górski w czystej formie jest przezroczysty, choć ze względu na obecność pęcherzyków gazu lub inne zewnętrzne oddziaływania podczas jego powstawania, często możemy zaobserwować na jego powierzchni ciekawe efekty takie jak efekt spękania. „Spękane” kryształy górskie są często używane do wyrobu biżuterii. Tego rodzaju kamienie znajdziecie również w naszym sklepie. Kryształ górski z domieszką innych pierwiastków może przyjąć inną barwę. W ten sposób powstały między innymi takie kamienie ozdobne jak cytryn, ametyst czy kwarc różowy i niebieski. Co jeszcze warto wiedzieć o krysztale górskim?

Kryształ górski, biżuteria handmade, biżuteria z kryształem górskim
Kryształ górski właściwości i znaczenie

Kryształ górski zastosowanie dawniej i dziś

Nazwa kryształ górski pochodzi od greckiego słowa kryos oznaczającego lód albo krystallos oznaczającego kryształ. Wzięła się z przekonania iż kryształ górski jest wyjątkową odmianą lodu, która nie topi się nawet po podgrzaniu. Kryształ kwarcu był kiedyś uważany za wieczny lód wysłany przez niebiańskich bogów. Aż do końca XVI wieku wielu uczonych uważało, że ten kamień to skamieniały lód.

Kryształ górski cechuje wyjątkowa odporność na działanie kwasów i zasad. Z tego względu jest stosowany powszechnie w nauce i przemyśle. Największą popularność zdobył jednak w jubilerstwie i jako kamień przeznaczany do celów zdobniczych. Był używany do tworzenia rzeźb i ozdób, ale również do wytwarzania pięknych przedmiotów codziennego użytku (np. waz) oraz przedmiotów religijnych.

Dziś służy przede wszystkim jako element ozdobny do tworzenia biżuterii. Najczęściej nadaje mu się szlif fasetkowy – brylantowy lub schodkowy, kulisty oraz rzadziej kaboszonowy. Minerał ten jest tak wdzięczny w obróbce, że pozwala na tworzenie bardzo szczegółowych rzeźb – najbardziej znana jest znaleziona w 1927 roku w ruinach miasta Majów, perfekcyjnie wykonana ludzka czaszka o masie 5200 g. 

Kryształ górski - biżuteria handmade
Kryształ górski – biżuteria handmade

W handlu kamieniami szlachetnymi wywołuje się sztuczne pęknięcia w krysztale górskim aby uzyskać grę barw na jego powierzchni, wywołaną rozszczepieniem się światła na występach i pęknięciach struktury wewnętrznej kamienia – zjawisko powstawania tej tęczowej feerii nazywa się iryzacją. Fenomen ten jest charakterystyczny dla kryształu górskiego i sprawia że jest on mylony z diamentem. 

Kryształu górski właściwości

W sztuce magicznej jest szczególnie ceniony za pogłębianie zdolności jasnowidzenia. Sławne kryształowe kule, o których słyszał każdy z nas, są wykonywane właśnie z tego kamienia półszlachetnego. Spojrzenie na taką kulę pozwala zobaczyć przyszłość.

Kryształ górski - biżuteria handmade
Kryształ górski – biżuteria handmade

Kryształ górski oczyszcza ciało i umysł z negatywnej energii i wspomaga wprowadzenie pozytywnych zmian do swojego życia.

Kryształ górski jest kamieniem energetycznym cenionym jako kamień leczniczy. Jest znany jako najpotężniejszy kamień uzdrawiający królestwa minerałów, zdolny do pracy w każdych warunkach. Został on nazwany „Uniwersalnym Kryształem” ze względu na jego liczne zastosowania i jest korzystny dla manifestowania, leczenia, medytacji, ochrony i channelingu. Bardzo często jest wykorzystywany do oczyszczenia organizmu, lub ochrony przed złymi mocami.

Kwarc zwiększa duchowy wzrost i mądrość. Ponieważ rozjaśnia procesy myślowe i emocje, może zwiększyć inspirację i kreatywność. Może również pomóc w koncentracji, studiowaniu i utrzymywaniu tego, czego się uczy.

Kryształ górski w biżuterii handmade

Kryształ górski pozwala na stworzenie wyjątkowo eleganckiej biżuterii, która sprawdzi się zarówno na wykwintnym balu jak i na co dzień. Średniej wielkości kule (6 mm) sprawdzą się idealnie jako baza dla delikatnych kolczyków. Będą prezentowały się najlepiej w połączeniu z biglami ze srebra. Być może skusisz się na kryształ górski z efektem aurora borealis lub efektem spękania? Niewielkie kryształy górskie pozwolą z kolei na zrobienie wyjątkowej, błyszczącej bransoletki.

U nas znajdziesz także gotowe zawieszki w kształcie kół, zębów, monet i prostokątów. Przygotowanie z nich biżuterii jest wyjątkowo proste. Tutaj kupisz kamień kryształ górski. 

Chciałabyś wykorzystać kryształ górski jako amulet? W sprzedaży oferujemy również duże kamienie, które możesz nosić zawsze przy sobie na szczęście. Jeśli lubisz inne kamienie półszlachetne zapraszamy do naszego sklepu koralikami i półfabrykatami.

Jeżeli masz w swojej kolekcji biżuterię z kryształem górskim to prześlij nam jej zdjęcia tutaj w komentarzu, na naszym Facebooku lub oznaczając nas na Instagramie 🙂 Jeśli nie wiesz jak zrobić bransoletkę zapraszamy do naszego kursu biżuterii.

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

2 komentarze

 1. Kasia
  18 września 2018
  Reply

  Kamień kryształ górski jest boski, mam z niego kilka bransoletek i cudownie wyglądają, zrobiłam też z niego kolczyki lodowe, kamień ten bardzo dobrze komponuje się z kryształkami swarovskiego.

  • Paweł
   14 listopada 2018
   Reply

   kryształ górski jest jednym z piękniejszych i uniwersalnych kamieni, w tworzeniu biżuterii, efektownie wygląda i dobrze komponuje się z innymi kamieniami półszlachetnymi i szlachetnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *