Krosno do koralików dla początkujących cz.1

Tkanie na krośnie do koralików niejednej z Was spędza sen z powiek. Instrukcji w sieci jest całe mnóstwo i każdy ma swoje sposoby na opanowanie tej techniki 🙂 Dzisiaj chciałabym Wam trochę o nim poopowiadać. Z góry zaznaczę, że są to moje osobiste spostrzeżenia i refleksje.

Jakie krosno do koralików? Materiały i teoria

Pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy, gdy usłyszałam słowo „krosno” to tkanie nićmi, np. dywanów 😛 Jednak będąc jeszcze dziewczynką, strasznie spodobały mi się bransoletki z koralików, które koleżanki przywoziły z wakacji. Jedną taką otrzymałam w prezencie. Nosiłam ją codziennie, aż w końcu nie wytrzymała i rozsypała się przy zabawie z psem. Pozbierałam wszystkie koraliki i postanowiłam, że rozpracuję jak to cudo jest zrobione. W Polsce nie było jeszcze tak dobrego dostępu do profesjonalnych narzędzi, więc postanowiłam, że krosno zrobię sobie sama. Dostałam od dziadka ramkę pszczelarską, wbiłam w nią gwoździe i krosno gotowe 😛 Nawet nie wiecie jaka byłam szczęśliwa, gdy zrobiłam swojego pierwszego krzywulca 😉 Ciężko zrobić prostą bransoletkę z koralików nieznanego pochodzenia w dodatku na ramce pszczelarskiej ;p Minęły lata i teraz wszystko można dostać w Internecie.

Krosno do bransoletek jakie wybrać?

To pytanie pojawia się chyba niemal tak często, jak pytanie o zakończenie bransoletki 😉 Moim zdaniem nie ma co się porywać (przynajmniej na początku) na krosna, które kosztują sporo (nawet i 400zł). Najpierw trzeba opanować technikę. Najlepsze będą krosna, które dostaniecie niemal wszędzie. Czyli krosno do koralików od Beadsmith (metalowe) drewniane Knorr Prandel. Nie kosztują dużo, za to będziecie mogły się przekonać, czy ta technika Wam się spodoba.

krosno do koralików
krosno do koralików

Krosna, których możecie zapragnąć, gdy już się wkręcicie to np. Versa (pozwala zakończyć bransoletkę bez nitek), Ricks (pozwala na wygodną pracę z większymi robótkami jak np. naszyjniki typu gerdan) czy Endless Loom (ułatwia zakładanie zapięć lub też pozwala na zrobienie bransoletki bez zapięcia „na okrągło”). To tylko kilka przykładów, które śnią mi się po nocach 😉

bransoletka zrobiona na krośnie
bransoletka zrobiona na krośnie

 

Krosno do koralików jak zrobić?

Możecie także skonstruować własne krosno w domu. Ja do tej pory mam samoróbkę, którą zrobił mi tata kilka lat temu 😉 Jak to zrobić? Instrukcji na przeróżne modele znajdziecie w sieci. Wykorzystać można nie tylko deski ale także pudełko po butach czy grzebień 😉 A tutaj kilka przykładów:

http://www.bellamade.nl/2014/06/diy-fashion-weefraam-voor-kralen-maken.html

http://wickedjypsi.blogspot.com/2013/06/diy-bead-loom-super-easy.html?spref=pi

Akcesoria, narzędzia i koraliki potrzebne do krosna?

Igły do koralików

Kolejnym ważnym narzędziem jest igła do nawlekania koralików. Zapewne macie jakieś w swoich zasobach. Tak naprawdę najważniejsze w igle jest to, bo była cienka, długa i łatwo zakładało się na nią nić. Możecie używać igieł do haftu koralikowego lub do nawlekania koralików. Dobre są także igły Big Eye, jednak trzeba uważać, żeby ich nie rozerwać lub nie pokrzywić za mocno- są giętkie. Najlepszym wyborem wydają się igły dłuższe np. te powyżej 5cm i grubości ok 0.4-0.5 mm

igły do krosna do tworzenia biżuterii
igły do krosna do tworzenia biżuterii np. John James

Nici do koralików i krosna

Igły mamy z głowy, teraz kolej na nici. Tutaj bywa różne, zależy od preferencji. Może zacznę od tego jak nazywam poszczególne nici. Nić, którą zakładam na krosno to OSNOWA, natomiast nić, którą tkamy to PRZĘDZA lub WĄTEK.

Jakie nici będą najlepsze jako osnowa? Otóż ja używam zawsze nici grubszych, niż te, którymi tkam. Dlaczego? Uważam, że osnowa to trzon naszej pracy, takie jakby rusztowanie. Więc powinno być odporne na wszelkie szarpnięcia i urazy. Można także grubsze nici założyć tylko na brzegach, natomiast w centralnej części pracy cieńsze, by były mniej widoczne pomiędzy koralikami.

Przykłady nici osnowy: Talia 30 (popularna nić do jeansu, jej minusem są tzw kłaczki), S-LON 0.4mm, nić jubilerska (odrobinę śliska).

Przykłady nici wątku: Tytan 80, Toho One-g, nici S-lon AA, nici Miyuki.

nici s-lon do bransoletek
Nici S-lon do robienia bransoletek

 

nici nylonowe Toho One-G
nici nylonowe Toho One-G

Koraliki do krosna

Kolejnym elementem, którego potrzebujemy są koraliki. Najładniej wyglądają koraliki cylindryczne typu koraliki Toho Treasure lub Miyuki Delica. Są bardzo równe i elegancko prezentują się w pracach krosnowych.

koraliki Miyuki Delica
koraliki Miyuki Delica idealne do krosna

Oczywiście możecie pracować także z innymi koralikami np. Toho Round (w dowolnym rozmiarze) jednak tutaj trzeba uważać, ponieważ nie wszystkie są tak równe 😉 Trochę przebierania Was czeka. Ale warto, bo efekty mogą być równie zadowalające jak przy koralikach cylindrycznych.

koraliki Toho treasure
koraliki Toho treasure też świetnie nadają się do tworzenia bransoletek na krośnie

Inne kształty koralików także można wykorzystać na krośnie. Jest to naprawdę wdzięczna technika, której jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia.

Zapięcia do bransoletki i inne półfabrykaty do bransoletek

Zapięcia i inne zakończenia. Można skorzystać z gotowych zapięć lub zrobić np. zakończenie makramowe 🙂 Przykładem zakończeń gotowych są zapięcia zaciskowe (tzw. Krokodylki) i zapięcia tubowe (wsuwane).

zapięcie do bransoletki krokodylek
zapięcie do bransoletki krokodylek

Pozostałe akcesoria do biżuterii i materiały, których będziemy potrzebować to klej, nożyczki, kółeczka typu sprężynki, ogniwka i karabińczyki 😀 wszystkie je znajdziesz w naszym sklepie z koralikami.

W następnej części zaczniemy tkać 😀 Mam nadzieję, że będziecie z Nami 😉 przedstawię wam dwa tutoriale, krok po kroku jak zrobić bransoletki na krośnie. Wkrótce pojawią się linki 🙂 a na razie zapraszam do lekcji tworzenia bransoletek.

Zgodnie z obietnicą tutorial cz.2 jak zrobić bransoletkę na krośnie?

Autorem wpisu jest Paula z Kram Pauli

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Paula Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *