Koraliki szklane – mnóstwo możliwości, wielość kształtów i kolorów

Spacerując nad morzem podziwiamy szum fal, promienie słońca odbijające się od tafli wody, mewy i ten bijący zewsząd spokój. Nie zdajemy sobie jednak sprawy ile piękna może się ukrywać w tych drobnych ziarenkach piasku pod naszymi stopami. Delikatnie przesypując go dostrzeżemy maleńkie, przezroczyste drobinki. To właśnie one dają początek szklanym koralikom, które po długiej drodze i włożonej pracy ludzkich rąk, ozdabiają nasze codzienne kreacje.

Skąd się biorą szklane koraliki?

Szklane koraliki to nic innego jak piasek kwarcowy, który jest dokładnie suszony, potem ważony i mieszany z barwnikami i wieloma innymi składnikami wręcz z aptekarską dokładnością. Odpowiednio przygotowany trafia do specjalnego pieca, który osiąga temperaturę ponad 1000 stopni Celsjusza. Wyciągany w postaci płomiennej lawy, może być obracany i dmuchany lub poddawany ciśnieniu w specjalnej formie, dzięki czemu uzyskuje kształt jaki po wystudzeniu umieścimy na lince jubilerskiej, gumce lub srebrnych szpilkach. Ze szkła, które jest niebywale odpornym materiałem tworzy się wiele pięknych przedmiotów, które mają również praktyczne zastosowanie.

koraliki szklane do bransoletek
Koraliki czeskie, Preciosa, Matubo SuperDuo, Fire Polished, ChechMates

Historia szkła i miłości do szklanych koralików

Już 5000 lat p.n.e kupcy starożytnej Fenicji, podczas transportu kamienia odkryli szkło. Jak wiele odkryć, tak i to było dziełem przypadku. Wystarczył odpoczynek przy ognisku, by wiele lat później stworzyć mieniące się szklane paciorki. I choć szkło odkryte zostało przez fenickich kupców, to w Mezopotamii zaczęto je produkować. Historia prowadzi nas, aż 4500 lat wstecz do grobowców zamożnych mieszkańców tego państwa. Co pozwoliło stwierdzić historykom i archeologom, że to właśnie tam miały początek szklane koraliki tak mocno cenione w dzisiejszych czasach.

Koraliki do wyrobu biżuterii współczesne

Koraliki szklane do dziś cieszą się ogromnym uznaniem. Są eleganckie i mają w sobie tę odrobinę dostojności, która wywołuje w nas uśmiech, gdy zakładamy swoje ulubione świecidełka. Przez szklane kuleczki pięknie przechodzi światło, co nadaje mu niepowtarzalności. Obecnie, dzięki najnowszym technologiom, można stworzyć koraliki o różnych barwach, kształtach i wielkościach.

Obróbka szkła na potrzeby produkcji koralików została doprowadzona do perfekcji w Japonii, Czechach, Austrii oraz Chinach. Stamtąd pochodzą cieszące się największą popularnością koraliki szklane.

Japońskie koraliki Toho
Koraliki Toho prosto z Japonii.

Japońskie koraliki Toho uwielbiane są za niezwykłą precyzję wykonania, co powoduje, że praca z nimi jest przyjemnością. Dodatkowo mają największą dziurkę, która nie tylko ułatwia tworzenie za pomocą igły, ale też sprawia, że koraliki te są niezwykle lekkie. Dzięki temu można stosować je w aplikacjach np. na sukniach ślubnych, nie powodując dodatkowego obciążenia kreacji nawet bardzo bogatym zdobieniem. Ponadto drobne koraliki Toho świetnie znoszą pranie, nie zmieniają kształtu ani swojej barwy nawet po długim czasie użytkowania. Stosowanie koralików Toho z linii Glow in the dark daje możliwość uzyskania intrygującego fluorescencyjnego blasku w ciemności.

Również pochodzące z kraju Kwitnącej Wiśni drobne koraliki Miyuki są wykonane z japońską precyzją w warunkach, których nie powstydziłoby się NASA. Koraliki te powstają przy użyciu najbardziej zaawansowanej i co za tym idzie doskonałej technologii przetwarzania szkła.

Koraliki czeskie stanowią ciekawą pozycję w ofercie koralików szklanych ze względu na fantazyjne kształty umożliwiające tworzenie bardzo zróżnicowanych i skomplikowanych projektów. Serca wielu twórców zdobyły piękne koraliki Preciosa, sporą popularnością cieszą się również Matubo SuperDuo oraz ChechMates i Fire Polished.

Kryształki Swarovski to również fenomenalnie oszlifowane szkło, które opracowane w ten sposób przypomina swoim wyglądem prawdziwe diamenty. Kryształy Swarovski stały się ulubionymi elementami eleganckiej biżuterii wybieranymi między innymi na śluby, wesela i inne ważne uroczystości.

Koraliki powlekane Gold Powder Metallico, Crackle Jade, Bubble AB
Koraliki powlekane – Gold Powder Metallico, Crackle Jade czyli jadeit spękany szklany, Bubble AB.

W naszej ofercie pojawiły się ostatnio specjalnie dla nas zaprojektowane i wyprodukowane koraliki szklane o wielu kształtach, rozmiarach i typach wykończenia. Wprowadziliśmy szklane koraliki Bubble AB, które wyglądem przypominają wielobarwne bańki mydlane, koraliki Candy Jade, które wyglądają jak cukierkowa wersja szklanych jadeitów, koraliki Crackle Jade, które są spękaną wersją szklanych jadeitów, koraliki CrystaLine to nasze szklane kryształki, które stworzyliśmy dla Was w trzech wersjach: diamentowe, disco oraz standardowe kule. Koraliki Frosted to szklane koraliki wyglądające jakby były pokryte szronem, natomiast koraliki Gold Powder mają powłokę pokrytą złocistym pyłem. Koraliki Lunar to nasza wersja koralików księżycowych a koraliki Sandy mają powierzchnię przypominającą piasek na plaży. Wszystkie one idealnie nadają się do tworzenia bransoletek.

Jak widać koraliki szklane mogą przybierać niezwykle różnorodne formy, jednak każdy z nich zawsze będzie miał początek w piasku, który przytulony promieniami słońca ogrzewa nas podczas długich spacerów brzegiem morza.

 

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *