Kolor roku 2019 według Pantone to Living Coral

Na początku grudnia Pantone ogłosiło kolor roku 2019, a informacja ta odbiła się szerokim echem we wszystkich branżach związanych z designem. Uhonorowany tym tytułem został kolor Living Coral, będący jednym z odcieni koloru koralowego. Z jakiego powodu wybór ten wzbudził takie zainteresowanie i dlaczego również osoby zajmujące się tworzeniem biżuterii handmade powinny wziąć go pod uwagę?

Czym jest PANTONE?

Pantone to założona  w 1963 roku amerykańska firma z branży poligraficznej. Najbardziej znana jest ze stworzenia systemu identyfikacji kolorów, w którym każdy odcieni z palety barw ma przypisany unikalny numer. Taka kategoryzacja umożliwia znacznie bardziej precyzyjny opis kolorów niż ich nazwy, ponieważ określenia, takie jak turkusowy, czy jasnozielony pozostawiają bardzo wiele miejsca do interpretacji. Natomiast zastosowanie do tego celu liczb, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia współpracę nad danym produktem pomiędzy firmami, ponieważ na każdym etapie produkcji wiadomo dokładnie, o jaki odcień chodzi. Co zmniejsza ryzyko pomyłki i ograniczona różnice w barwach.

Kolor roku wg Pantone

kolor-roku-2019-living-coral-wzornik
living coral kolor roku 2019  wzornik Dla grafików living coral to #ff6f61

Kolor roku jest wybierany corocznie od 2000 roku, a wyboru dokonuje Pantone Color Institute. Składa się on z konsultantów, którzy na co dzień zajmują się doradzeniem innych firmom przy wyborze kolorów. Dzięki zebranej przez cały rok wiedzy podczas współpracy z klientami oraz uważnej obserwacji trendów na świecie eksperci wybierają kolor roku. Pantone ogłasza swój wybór  w grudniu, przedstawia kolor, który ich zdaniem będzie najważniejszy przez następne 12 miesięcy.

Jaki jest kolor roku 2019?

Kolor koralowy może być trudny do scharakteryzowania, ale często opisuje się go jako połączenie pomarańczu i różu. Nazwa ta pochodzi koralowców stworzeń morskich żyjących w ciepłych morzach, których szkielety tworzą rafy koralowe. Najsłynniejsza z nich znajduje się u wybrzeży Australii. Koral używa się już od starożytności do produkcji biżuterii i rękodzieła. Jednak nie jest to zwykły koral, tylko jak sama nazwa wskazuje, jest to jego żywy odcień. Pantone definiując ten kolor, daje wyraźnie do zrozumienia, że jest on bardzo optymistyczny i energetyzujący. Za osiągnięcie tego efektu odpowiada delikatny złoty odcień Living Coral. Dodaje on ciepła i wzbudza optymistyczne uczucia.

pantone kolor roku 2019
pantone kolor roku 2019 zródło pantone

W uzasadnieniu wyboru tego koloru Pantone pisze, że w czasach kiedy media społecznościowe i inne technologie cyfrowe mają coraz większe znaczenie w naszym życiu, wiele osób szuka uczucia ciepła i komfortu. Spowodowane jest to zwiększeniem popularności komunikacji na odległość, która jest zdecydowanie bardziej bezosobowa niż kontakty twarzą w twarz. Odpowiedzią na te potrzeby ma być właśnie kolor Living Coral symbolizujący nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, optymizm i radość życia. Wyzwala on pozytywne emocje i poczucie bezpieczeństwa w szybko zmieniającym się świecie.

Living Coral w biżuterii

Kolor roku Pantone zarówno odzwierciedla najnowsze trendy we wzornictwie i branży odzieżowej, jak i wyznacza je. Dlatego osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jaka biżuteria będzie modna w 2019 roku, powinny wziąć go pod uwagę. W naszym sklepie z elementami do wyrobu biżuterii i rękodzieła znajduje się ogromny wybór koralików i kamieni w zbliżonych odcieniach koralowych. Dodatkowo ponad 200 rodzajów  z nich to kamienie z najbardziej cenionego koralu naturalnego. Koral wygląda wspaniale zarówno sam, jak i w połączeniu z innymi rodzajami kamieni. Z jakimi kolorami komponuje się najlepiej? Klasycznymi i bardzo udanymi połączeniami są te z bielą i turkusem, które dodają mu wyrazistości.

kolor roku 2018 w rękodziele i biżuterii
kolor roku 2018 w rękodziele i biżuterii

Dlaczego warto poświęcić czas samodzielne tworzenie biżuterii? Ponieważ dzięki temu możemy stworzyć dokładnie taką biżuterię, jaką chcemy. Gotowe wyroby narzucają wzornictwo z góry i występują w ograniczonej liczbie modeli. Przy samodzielnym wykonaniu ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Dodatkowo daje ono gwarancje stworzenia produktów unikalnych, które nie występują w dwóch egzemplarzach. Stanowią przez to doskonały sposób na wyróżnienie się w tłumie.

Zapraszamy też do zapoznania się z kolorem roku 2018, oraz koralikami PanaColor zainspirowanymi kolorami roku 2018.

Polub nas i udostępnij

Archiwum

Tagi

Paweł Opublikowane przez:

Leave a Reply

2 komentarze

 1. Monika
  19 grudnia 2018
  Reply

  Dla mnie barwa koloru roku 2019 jest trochę brudnawa, ale to pewnie kwestia gustu.

  • Paweł
   20 grudnia 2018
   Reply

   nam się całkiem podoba taki kolor, ale ścian w mieszkaniu byśmy nim nie pomalowali 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *