Kamień słoneczny

Kamień słoneczny czyli pozytywna słoneczne energia

Kamień słoneczny to w terminologii geologicznej skaleń awenturynowy. Jest to jeden z najpiękniejszych i najrzadszych kamieni półszlachetnych, szeroko stosowany w jubilerstwie. Większość kamieni słonecznych jest barwy czerwonawej lub żółtej. Odróżnia je to od innych pięknych form skalenia, takich jak zielony amazonit czy błękitny kamień księżycowy.Wzór chemiczny to (NaCa)AlSi3O4.

kamień słoneczny kwarc
kamień słoneczny czyli skaleń awenturowy

Skąd pochodzi nazwa „kamień słoneczny”?

Pochodzenie nazwy „kamień słoneczny” nie jest całkiem jasne, nie wiąże się jednak z barwą, blaskiem czy właściwościami kamieni. Duński archeolog Thorkild Ramskou (1915-1985) wysunął hipotezę łączącą kamienie słoneczne z morskimi podróżami Wikingów. Kamienie słoneczne pozwalały Wikingom przewidywać pogodę na morzu, co umożliwiało im długie wyprawy łupieżcze. Dopiero ze świata Wikingów nazwa kamieni słonecznych rozpowszechniła się w innych językach i krajach. Nie jest to tylko legenda: przeprowadzone współcześnie na Morzu Arktycznym testy wykazują, że kamienie słoneczne mogą zastąpić busolę. Wykorzystywane jest tu zjawisko dwujłomności, czyli podwójnego załamania się światła w krysztale.

Pochodzenie nazwy kamienia odzwierciedlone jest w wielu językach, np. w języku angielskim – sunstone, w języku francuskim – héliolite lub pierre de soleil.

Kamień słoneczny dawniej i dziś

Do XIX wieku kamienie słoneczne były niezwykle rzadkimi i kosztownymi klejnotami – zaliczano je raczej do kamieni szlachetnych, niż półszlachetnych. W XIX wieku odkryto dość duże zasoby kamieni słonecznych na Syberii (Ural) i w Norwegii, dzięki czemu stały się szerzej znane.

Od XX wieku kamienie słoneczne wydobywa się na szeroką skalę w amerykańskim stanie Oregon. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi znaczna większość wydobywanych współcześnie kamieni. Złoża znajdują się w dawnych polach lawy, na obszarach pustynnych znanych jako Warner Valley. Mniejsze ilości kamieni słonecznych pochodzą z Kanady, Grecji i Indii.

Jeszcze przed ich odkryciem przez zachodnich geologów kamienie słoneczne z Oregonu znane były doskonale plemionom indiańskim. Według legend miejscowych Indian, kamienie słoneczne pochodzą z krwi zranionego strzałą wielkiego wojownika. Każda kropelka krwi zmieniła się w kamień słoneczny, właśnie z krwią wiąże się ich jasnoczerwona barwa. W kamieniach zachował się jednak duch indiańskiego wojownika.

W Polsce niewielkie złoża występują w Sudetach (okolice Cieplic).

Właściwości kamienia słonecznego

Kamienie słoneczne mają duże znaczenie w ezoteryce i medycynie naturalnej. W astrologii skalenie, w tym kamienie księżycowe, przypisane są zodiakalnej wadze. Jako że są to kamienie ściśle powiązany z energią Słońca, znakiem zodiaku przypisanym kamieniom słonecznym jest także lew. Planetą powiązaną z kamieniami słonecznymi jest oczywiście właśnie Słońce.

Szeroko wykorzystuje kamienie słoneczne litoterapia, czyli leczenie kamieniami. W medycynie naturalnej wiąże się je często z atrakcyjnością fizyczną i energią seksualną. Kamienie te pozwalają przezwyciężyć pesymizm i zbyt niską samoocenę. Dodają witalności, niezależności i pewności siebie. Są także lekiem na depresję i prokrastynację (chroniczne odwlekanie obowiązków). Wpływają korzystnie na przewlekłe choroby gardła, autonomiczny układ nerwowy, wrzody żołądkowe i reumatyzm.

Oczyszcza i energetyzuje wszystkie czakry. Wprowadza pozytywną aurę, wzmaga intuicję i pozwala jaśnieć szczęściem.

Ezoteryka łączy kamienie słoneczne z radością życia. Postrzega je jako elementy pozwalające dostrzegać jego urodę. Kamienie słoneczne rozbijają koncentracje negatywnej energii karmicznej, co pozwala odciąć się od negatywnych wydarzeń z przeszłości i skoncentrować się na zadaniach i przyjemnościach bieżącej chwili.

Kamieni słonecznych używa się także w ziołolecznictwie. Włożone do woreczków z ziołami, mają wzmacniać ich siłę leczniczą.

W sensie symbolicznym kamienie słoneczne powiązane są z inną odmianą skalenia – kamieniami księżycowymi.

kamień słoneczny koraliki
koraliki kamień słoneczny cena od 3,23

Jaka jest różnica pomiędzy kamieniem słonecznym, a kamieniem księżycowym?

Kamienie są jak dzień i noc, jeden powiązany z Słońcem, drugi z Księżycem. Jeden w kolorach złocistych, ciepłych, a drugi kamień w zimnych białych. Obydwa opalizują, mają też zupełnie inne właściwości. Kamień słoneczny to radość, szczęście, a księżycowy to minerał siły wewnętrznej i rozwoju.

Biżuteria z kamieni słonecznych

Kamienie słoneczne, choć wciąż dość słabo znane szerszemu gronu odbiorców, należą do najciekawszych kamieni jubilerskich. Cechuje je bardzo szeroka paleta odcieni kolorystycznych: od ciemnoczerwonych przez różowawe po jasnożółte, niemal przezroczyste. Spotyka się też kamienie ciemnobrązowe i pomarańczowe. W wielu spotyka się specyficzne rodzaje kolorowych połysków metalicznych, wywołanych najczęściej obecnością miedzi.

Są to przy tym kamienie wszechstronne, polerowane na dowolne sposoby. Najczęściej spotyka się jednak szlif kaboszonowy. Najpiękniejsze okazy szlifuje się fasetkowo.

Kamienie słoneczne wykorzystywano także w sztuce Indian. Muzea etnograficzne Oregonu posiadają wielkie kolekcje wykonanej z tych kamieni biżuterii indiańskiej.

Wytwarza się także imitacje szklane kamieni słonecznych i innych skaleni. Określa się je jako „szkło awenturynowe” (podobnie jak „szkło agatowe” naśladuje agat). Nie chodzi tu o tanie podróbki – biżuteria szklana może być ciekawym uzupełnieniem naturalnych kamieni.

Wyrafinowane, ale delikatne kamienie słoneczne świetnie spełniają się więc w wytwarzaniu biżuterii. Dzięki ich uniwersalności, biżuterię taką stworzyć można także w warunkach domowych. To właśnie ciekawe i rzadkie, ale niekoniecznie kosztowne kamienie słoneczne pozwalają stworzyć najbardziej oryginalną i uniwersalna biżuterię typu do-it-yourself.

Początkujący twórcy domowej biżuterii zaczynają najczęściej od prostych bransoletek. Warto jednak rozszerzyć swoje umiejętności i tworzyć biżuterię bardziej złożoną i nietypową – zajrzyj na naszego bloga i ucz się z nami http://blog.koraliki.pl (koraliki.pl umożliwiają także zakup kamieni słonecznych i udzielają porad w tym zakresie). Własnoręcznie tworzona biżuteria jest bardziej oryginalna i zindywidualizowana, niż pochodząca ze sklepów. Doskonale nadaje się na prezenty – są to przecież prezenty „od serca” 💖

Odwiedź nasz sklep z koralikami, a także różnego rodzaju kamieniami półszlachetnymi znajdziesz tam kamień słoneczny, księżycowy i nie tylko.

Zapozna się też z naszymi innymi kamieniami:

Tygrysie oko właściwości i znaczenie

Fluoryt właściwości i znaczenie – „kamień geniuszy”

Jak zrobić bransoletkę ze sznurka – makrama z koralikami

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Paweł Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *