Idzie lato, w sam raz by nauczyć się jak zrobić naszyjnik z masy perłowej. Czy wiesz, że masa perłowa nazywana bywa macicą perłową lub opalem morskim ze względu na silnie iryzującą powierzchnię, która pięknie mieni się tęczowymi refleksami. Dawniej stanowiła najcenniejszą i najbardziej pożądaną część perłopławu – do tego stopnia, że perły zwyczajnie wyrzucano, zachowując jedynie muszle. W epoce renesansu królowała na salonach w postaci inkrustacji mebli, elementów zdobniczych ozdobnych kielichów czy wykorzystywana była do biżuterii. O czym mowa? O niezwykle pięknej masie perłowej.
Masa perłowa w biżuterii
Masa perłowa wykorzystywana jest jako element do wyrobu biżuterii do dziś. Oczywiście forma w jakiej występuje oraz sposób jej wykorzystania znacznie się zmienił na przestrzeni lat, jednak jedno pozostało niezmienne – zachwycająca iryzacja, czyli inaczej tęczowanie. To zjawisko optyczne polega na rozszczepieniu odbijanego przez powierzchnię masy światła na wszystkie możliwe barwy w wyniku czego powstaje zachwycająca tęcza. To samo zjawisko można zaobserwować na kochanych od wieków perłach (masa perłowa i perły to bardzo zgrany duet, więc polecam Ci tutorial na delikatny naszyjnik z perełek).
Dostępne elementy z masy perłowej
Masa perłowa występuje w wielu różnych formach – mogą to być różnego rodzaju zawieszki, np. koła czy wykorzystane w dzisiejszym tutorialu płytki w kształcie kwadratów lub koraliki, gdzie każda sztuka jest niepowtarzalna i posiada przeróżne wzory i odcienie. Koraliki mogą się różnić między sobą wielkością i kształtem – tak jak w naturze nie ma dwóch takich samych muszli. Kule nie są idealnie gładkie i posiadają nierówności i wgłębienia, co czyni wykonaną z nich biżuterię jedyną w swoim rodzaju.

Naszyjnik z masy perłowej
Dzisiejszy tutorial przygotowała dla Ciebie Edyta z Pasje Młodej Mamy, która postanowiła z masy perłowej stworzyć zjawiskowy naszyjnik, idealnie podkreślający opaleniznę o którą nie trudno w tą wyjątkowo upalną (nie)majową aurę 🙂 Podkreślenie opalenizny gwarantuje niezwykle ciekawy efekt iryzacji o którym pisałam wcześniej.
To jak, zabieramy się do bardzo przyjemnej i kreatywnej pracy? 🙂
Materiały potrzebne do zrobienia naszyjnika z masy perłowej
- Łańcuszek 4,8×7,6mm 50cm
- Karabińczyk 12mm kolor srebrny 1szt.
- Ogniwka otwarte 8mm ok. 1op.
- Ogniwka otwarte 6mm ok.1op.
- Szpilki gwoździe 3,8cm 30-40 sztuk
- Masa perłowa kamyczki kawowe 1op.
- Masa perłowa kamyczki podłużne mokka 0,7-1,5cm 1op.
- Masa perłowa fasolki mokka 1,5-2,5cm 1op.
Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia kupisz w naszym sklepie z półfabrykatami do wyrobu biżuterii.
Jak zrobić naszyjnik z masy perłowej?
- Wszystkie potrzebne produkty.
Krok 1 – naszyjnik z masy perłowej - Zamocuj karabińczyk do łańcuszka używając ogniwka 8mm.
Krok 2 – naszyjnik z masy perłowej - Na każdym kamyczku kawowym zamocuj ogniwko otwarte. Rozmiar ogniwka dostosuj do masy perłowej.
Krok 3 – naszyjnik z masy perłowej - Wszystkie przygotowane kamyczki.
Krok 4 – naszyjnik z masy perłowej - Nawlecz szpilkę na podłużne kamyczki oraz na te, które nie było możliwości przełożenia przez ogniwka otwarte.
Krok 5 – naszyjnik z masy perłowej - Przygotowane kamyczki.
Krok 6 – naszyjnik z masy perłowej - Zegnij każdą szpilkę pod kątem 90 stopni szczypcami bocianami.
Krok 7 – naszyjnik z masy perłowej - Odetnij szczypcami nadmiar gwoździa pozostawiając ok. 8mm.
Krok 8 – naszyjnik z masy perłowej - Każdą szpilkę zakręć okrągłym szczypcami w loopik.
Krok 9 – naszyjnik z masy perłowej - Przygotowane loopiki.
Krok 10 – naszyjnik z masy perłowej - Do każdego loopika zamocuj małe ogniwka otwarte.
Krok 11 – naszyjnik z masy perłowej - I w tym miejscu popuść wodze wyobraźni. Wybierz kamyczki, które mają być bazowe i rozmieść je w dowolnych odstępach na łańcuszku.
Krok 12 – naszyjnik z masy perłowej - Rozmieść pozostałe kamyczki w dowolnych miejscach łańcuszka. Pamiętaj, żeby zamknąć wszystkie ogniwka!
Krok 13 – naszyjnik z masy perłowej - Gotowy naszyjnik.
Krok 14 – naszyjnik z masy perłowej Robi wrażenie, prawda? 🙂 Pamiętaj, że masa perłowa występuje w wielu kolorach, więc możesz spokojnie dobrać ją w taki sposób, aby idealnie pasowała zarówno do Twojego stroju jak i nastroju 🙂
Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z naszego tutoriala, to pochwal się efektami swojej pracy tutaj na blogu, na naszym profilu na Facebooku albo oznacz nas na Instagramie 🙂 Zapraszamy także do naszego sklepu po zakup koralików naturalnych, kamieni jubilerskich, czy półfabrykaty do wyrobu biżuterii.
Niby nic trudnego, ale jeśli ma się niezgrabne ręce to będzie ciężko. Wiem po sobie! Moje pierwsze próby z handmadem wyglądały okropnie, ale z czasem, praktykując, jest coraz lepiej 🙂
Krok po kroku, trochę praktyki i cierpliwości, a na pewno się uda. Nie trzeba też tworzyć od razu technikami beadingu, sutaszu, przeplatanek by stworzyć ciekawą i piękną biżuterię.