Jak zrobić bransoletkę Katedrę techniką beading?

Jeżeli fascynuje Cię beading, lubisz koralikować i chcesz dowiedzieć się jak zrobić bransoletkę z koralików czeskich i koralików Toho to mam dla Ciebie fantastyczny instruktaż krok po kroku. Tutorial ten opiera się na czeskich koralikach Candy oraz koralikach Toho o różnych kształtach i wymiarach, co sprawia, że bransoletka, która powstaje finalnie ma niezwykle ciekawą przestrzenną formę. Ten instruktaż na bransoletkę z koralików to idealny wstęp do beadingu, więc śmiało zacznij od niego przygodę z tą niezwykle ciekawą techniką tworzenia biżuterii.

Bransoletka beading krok po kroku - katedra gotowa
Bransoletka beading krok po kroku

Bransoletka katedra – beading dla początkujących

Instruktaż ten został przygotowany z myślą o początkujących twórcach biżuterii przez Erikę Sandor. Erika jest projektantką biżuterii, która inspiracje do swoich projektów czerpie z podróży po całym świecie. Każdy stworzony przez nią projekt jest unikatowy i niesie ze sobą wyjątkową historię. Tak samo było w przypadku bransoletki Katedra, która powstała jako efekt zachwytu Eriki nad witrażami znajdującymi się w średniowiecznych katedrach. Koraliki Candy otoczone koralikami FirePolished w ramce z Toho Bugle rzeczywiście przywodzą na myśl witraże, ale jak w przypadku każdej twórczości interpretacja może być całkowicie dowolna. Mnie ta forma skojarzyła się z okresem secesji, gdy w rękodziele artystycznym panowało połączenie szkła z metalem. Na to skojarzenie wpłynęła kolorystyka oraz jak się okazało właściwe skojarzenie z witrażem 🙂 A Tobie co przywodzi na myśl bransoletka Katedra?

Jak zrobić bransoletkę Katedrę z koralików czeskich i japońskich?

Przejdźmy teraz do części technicznej – dowiesz się teraz co należy przygotować aby praca była łatwa i bardzo przyjemna. Na co zwracać uwagę, aby wykonana bransoletka była trwała i długo cieszyła Twoje oczy. Jakie są potrzebne materiały oraz jak ich używać krok po kroku.

To do dzieła 🙂

Materiały - jak zrobić prostą bransoletkę beading

Produkty potrzebne do stworzenia 15,5 cm bransoletki z zapięciem (+zapięcie oraz łańcuszek przedłużający)

 • Koraliki Candy (kolor pastel petrol) 8 mm – 8 szt.
 • Koraliki round fire polished (kolor light mint luster) 3 mm – 32 szt.
 • Koraliki Toho bugle (kolor nickel TB-03-711) 9 mm – 52 szt.
 • Koraliki Toho round (kolor antique bronze TR-11-223) 15/0
 • Zapięcie oraz łańcuszek przedłużający
 • Nici (polecane: Fireline 0.12 mm)
 • Cienka igła do beadingu

Wszystkie potrzebne materiały kupisz w naszym sklepie z półfabrykatami do wyrobu biżuterii.

Kilka wskazówek zanim zaczniesz przygodę z beadingiem

 • Sprawdź obydwa otwory dwudziurkowych koralików zanim rozpoczniesz pracę i upewnij się że obydwa są drożne.
 • Jeżeli trafisz na uszkodzony koralik Bugle – wyrzuć go! Niestety jego ostre końce mogą przeciąć Twoją nić i sprawić że Twoja praca pójdzie na marne.
 • Przewlekaj nić bardzo ostrożnie przez koraliki Bugle, ponieważ nawet jeżeli nie są uszkodzone to ich ostre zakończenia mogą przeciąć Twoją nić gdy zbyt mocno ją zaciągniesz.
 • Jeżeli Twoja bransoletka wydaje się zbyt wiotka, przeszyj ją jeszcze raz po zewnętrznej stronie aby wzmocnić całą konstrukcję.

Darmowy tutorial jak wykonać bransoletkę „Katedra” – beading od podstaw

Wykonanie - jak zrobić prostą bransoletkę beading

 1. Nawlecz (6) koralikówi (6) koralików Toho 15/0 naprzemiennie. Zostaw 10-15 cm długą nić.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 1
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 1

   

 2. Przewlecz nić ponownie przez pierwszy koralik Bugle i pierwszy koralik Toho 15/0 z tej samej strony. W ten sposób utworzysz z koralików sześciokąt, w którym koraliki Bugle tworzą ściany, a koraliki Toho 15/0 tworzą jego rogi.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 2
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 2

   

 3. Nawlecz (1) koralik fire polished, (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Candy (poprzez górną dziurkę), (1) koralik Toho 15/0 i (1) koralik fire polished. Upewnij się, że koralik Candy jest zwrócony we właściwym kierunku. Przeszyj koralik Toho 15/0, koralik Bugle oraz Toho 15/0 po prawej stronie sześcianu.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 3
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 3

   

 4. Nawlecz (1) koralik fire polished i (1) koralik Toho 15/0. Przewlecz nić z powrotem przez dolną dziurkę koralika Candy.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 4
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 4

   

 5. Nawlecz (1) koralik Toho 15/0 i (1) koralik fire polished. Przewlecz nić przez koralik Toho 15/0, koralik Bugle i Toho 15/0 po lewej stronie sześcianu. Pierwszy motyw jest teraz gotowy.

  Przejdź teraz do tworzenia kolejnego motywu

  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 5
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 5

   

 6. Musisz ustawić się w odpowiednim miejscu żeby zacząć tworzyć nowy motyw: przewlecz nić przez (1) koralik Bugle, (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Bugle, (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Bugle i jeszcze (1) koralik Toho 15/0 na rogu sześcianu.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 6
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 6

   

 7. Nawlecz (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Bugle i (1) koralik Toho 15/0. To będzie lewa strona kolejnego sześcianu. Przewlecz nić przez koralik Toho 15/0, koralik Bugle i koralik Toho 15/0 przez który przewlekałaś nić na końcu poprzedniego kroku. Robiąc to, dołączasz lewą stronę nowego sześcianu do prawej strony tego sześcianu, który już istnieje.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 7
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 7

   

 8. Wzmocnij połączenie poprzez przewleczenie nici przez koralik Toho 15/0, koralik Bugle i koralik Toho 15/0, tworząc lewą stronę nowego motywu, następnie przewlecz nić przez koralik Toho 15/0, koralik Bugle i koralik Toho 15/0 tworząc w ten sposób prawą stronę poprzedniego motywu. Zakończ przewlekając ponownie nić przez koraliki dodane w poprzednim kroku.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 8
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 8

   

 9. Nawlecz (5) koralików Bugle i (4) koraliki Toho 15/0 naprzemiennie, zaczynając I kończąc na koraliku Bugle. Przewlecz nić przez koralik Toho 15/0, koralik Bugle I koarlik Toho 15/0 tworząc lewą stronę sześcianu nad którym teraz pracujesz. Ramka drugiego motywu jest teraz gotowa.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 9
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 9

   

 10. Powtórz kroki nr. 3-5 aby uzupełnić nowy motyw koralikiem Candy, koralikami fire polished I Toho. Powtórz kroki nr. 6-10 aż otrzymasz wystarczającą ilość motywów aby utworzyć bransoletkę. Zakończ poprzez przewleczenie nici lewej strony ostatniego sześcianu.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 10
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 10

  Jak wymierzyć długość bransoletki?

  Dla bransoletki o długości 15.5 cm (mierzonej bez łańcuszka przedłużającego oraz zapięcia) potrzebujesz (8) motywów.

  Dla bransoletki o długości 18.5 cm (mierzonej bez łańcuszka przedłużającego oraz zapięcia) potrzebujesz (10) motywów.

 11. Przewlecz nić przez (1) koralik Bugle, (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Bugle i (1) koralik Toho 15/0 aby ustawić się w pozycji odpowiedniej do zamontowania łańcuszka przedłużającego.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 11
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 11

   

 12. Nawlecz (1) koralik Bugle, (1) koarlik Toho 15/0 i (1) koarlik Bugle. Przewlecz nić przez (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Bugle, (1) koralik Toho 15/0 w rohu sześcianu. Kontynuuj przez (1) koralik Bugle, (1) koralik Toho 15/0, (1) koralik Bugle i (1) koralik Toho 15/0.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 12
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 12

   

 13. Przewlecz nić przez (1) koralik fire polished, (1) koralik Toho 15/, koralik Candy, (1) koralik Toho 15/0, (1) koarlik fire polished i (1) koralik Toho 15/0 aby ponownie znaleźć się w odpowiednim rogu sześcianu. Kontynuuj przez pierwszy koralik Bugle i koralik Toho 15/0, który dodałaś w poprzednim kroku.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 13
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 13

   

 14. Nawlecz (5) koralików Toho 15/0 I ostatnie ogniwko łańcuszka przedłużającego. Przewlecz ponownie nić przez koralik Toho 15/0 na którym zakańczałaś poprzedni krok. Wzmocnij pętlę utrzymującą łańcuszek przedłużający poprzez ponowne przewleczenie nici poprzez koraliki Toho. Kontynuuj przez koralik Bugle I koralik Toho 15/0.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 14
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 14

   

 15. Przewlecz nić przez prawy dolny koralik Bugle. Omiń koralik Toho 15/0 I kontynuuj przewlekanie przez lewy dolny koralik Bugle.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 15
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 15

   

 16. Nawlecz koralik Toho 15/0 i przewlecz nić przez kolejny koralik Bugle w kierunku spodu sześcianu po lewej stronie.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 16
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 16

   

 17. Przewlecz nić przez wszystkie dolne koraliki Bugle po lewej stronie bransoletki. Zawsze omijaj koralik Toho 15/0 w dolnym rogu sześcianu I zawsze dodawaj koralik Toho 15/0 pomiędzy dwoma sześcianami (tak jak to było w krokach nr. 15-16).

  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 17
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 17
 18. Powtórz kroki nr. 12-13.

  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 18
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 18

   

 19. Nawlecz (2) koraliki Toho 15/0, zapięcie (upewnij się, że układasz je we właściwą stronę) I (2) kolejne koraliki Toho 15/0. Przewlecz nić ponownie przez Toho 15/0, na którym kończyłaś na początku tego kroku. Wzmocnij pętlę trzymającą zapięcie przez ponowne przewleczenie nici przez koraliki Toho oraz zapięcie.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 19
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 19

   

 20. Przewlecz nić przez (1) koralik Bugle, (1) koralik Toho 15/0 i (1) koralik Bugle aby znaleźć się na górnym rogu pierwszego sześcianu.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 20
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 20

   

 21. Przewlecz nić przez wszystkie górne koraliki Bugle po prawej stronie Zawsze omijaj koralik Toho 15/0 w górnym rogu sześcianu, zawsze dodawaj koralik Toho 15/0 pomiędzy dwoma sześcianami (tak jak to było w krokach nr. 15-16). Zabezpiecz i obetnij niepotrzebną nić.
  Bransoletka beading krok po kroku - katedra 21
  Bransoletka beading krok po kroku – katedra 21

  Gratulacje, Twoja bransoletka Katedra jest już gotowa!

Inspiracje z koralikami czeskimi w roli głównej

Jeżeli masz ochotę na więcej pomysłów na wykorzystanie koralików czeskich w swoich projektach, to może zainteresują Cię poniższe propozycje:

W powyższej pracy wykorzystaliśmy koraliki czeskie candy, koraliki fire polished oraz koraliki Toho i nić.

Jeżeli zdecydujesz się wykorzystać nasz tutorial i stworzyć na jego podstawie swoją wersję tej bransoletki, to nie zapomnij się z nami podzielić efektami Twojej pracy – tu na blogu, na Facebook’u lub Instagramie 🙂

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *