Fluoryt właściwości i znaczenie – „kamień geniuszy”

 

Fluoryt to jeden z najpopularniejszych minerałów występujących na Ziemi, charakteryzujący się przede wszystkim szeroką gamą odmian kolorystycznych. Najczęściej spotykane barwy fluorytu, którymi można nacieszyć oko, to zielona i fioletowa, a z kolei ich połączenie daje przepiękny kolor turkusowy. W gamie kolorów fluorytu znajdziemy także barwy: żółtą, różową, czerwona i niebieską. Cechą charakterystyczną tego minerału jest także szklisty połysk. Pod względem składu chemicznego jest fluorkiem wapnia (wzór chemiczny: CaF2).

Fluoryt znaczenie
Fluoryt znaczenie

Fluoryt pochodzenie i znaczenie

Nazwa tego minerału pochodzi od łacińskiego słowa fluere, co znaczy płynąć. Jest to związane z niezwykłą jego właściwością. Ma on bowiem zdolność do obniżania temperatury topnienia innych minerałów oraz ze względu na wykorzystywanie go w produkcji topnika stosowanego do otrzymywania metalicznego glinu. Od nazwy fluorytu pochodzi także nazwa fluoru, popularnego pierwiastka chemicznego, oraz nazwa zjawiska fluorescencji. Minerał fluoryt nazwany jest także „Kamieniem Geniuszy”.

Fluoryt w historii

Fluoryt jest minerałem znanym i cenionym od tysięcy lat. Wykorzystywano go już w starożytnym Egipcie, do tworzenia charakterystycznych dla ich ówczesnej sztuki, rzeźb: totemów i figurek bogów, zwierząt i innych. Swoje zastosowanie znalazł także w tworzeniu przedmiotów użytku codziennego. Wyrabiano przy jego pomocy wazy, misy i kubki. Był znany także w starożytnym Rzymie, o czym świadczy chociażby zachowany zapis rzymskiego przyrodnika z tamtych czasów, Pliniusza Starszego. Określił on fluoryt jako najcenniejszy klejnot na Ziemi, ze względu na jego właściwości lecznicze, a nawet magiczne. Fluoryt znali i cenili także Celtowie i Indianie. Był stosowany także dawniej do zapobiegania i leczenia chorób kostnych.

Największe złoża fluorytu znajdują się w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Współcześnie fluoryt posiada szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Można go stosować w przemyśle szklarskim i ceramicznym, w przemyśle chemicznym i metalurgicznym przy produkcji aluminium. Używa się go nawet w optyce – jest pomocny w produkcji soczewek. Jest ceniony także przez naukowców i kolekcjonerów. Używają go także jubilerzy (jako kamień jubilerski) oraz rzeźbiarze.

fluoryt właściwości
fluoryt właściwości

Fluoryt właściwości

Warto zwrócić uwagę na właściwości fluorytu, które sprawiają, że jest on popularny w leczeniu kamieniami, zwanym litoterapią. Kształt i kolor tego minerału nadają mu właściwości uzdrawiające, co odkryto już w starożytności. Fluoryt działa dobroczynnie na szereg dolegliwości: pomaga przy wzmacnianiu kości i zębów, przy nowotworach płuc i wątroby. Posiada także właściwości łagodzące stres, wyciszanie gniewu i złości. Wzmacnia system nerwowy, a tym samym zapobiega chorobom psychicznym. Nie bez powodu minerał ten zyskał przydomek „zbierający”, czyli posiadający całą gamę dobroczynnych właściwości.

Fluoryt pomaga ci uzyskać większą harmonię w codziennym życiu, dzięki czemu będziesz fizycznie, emocjonalnie i psychicznie przygotowany do pokonania zarówno małych, jak i dużych wyzwań. Ma także zdolność do zwiększania Twojej intuicji. Może zwiększyć poczucie pewności siebie i wzmocnić wiedzę, jeśli chodzi o życie. Jeśli czujesz się zagubiony, zdezorientowany lub pusty, podnoszące na duchu energie tego kryształu zapewnią cię, że wszystko będzie dobrze. Fluoryt przypomina nam, że mamy wystarczająco dużo, robimy wystarczająco dużo i jesteśmy wystarczająco dobrzy, zanurzmy się w kąpieli z fluorytem i wkrótce twoja przyszłość będzie krystalicznie czysta. Jego pozytywne wibracje są wzmacniane w wodzie, tworząc silny, ale delikatny efekt uzdrawiający, który uwalnia napięcie i stres.

Fluoryt biżuteria

Fluoryt wykorzystuje się z powodzeniem w jubilerstwie. Choć nieco mniej popularny od innych kamieni, zwraca uwagę przede wszystkim swoim nietuzinkowym wyglądem. Jest wielobarwny, co daje wykonawcom biżuterii wiele możliwości jej tworzenia. Jubilerzy mówią o jego uniwersalności – sprawdza się w projektach, od delikatnych kolczyków po efektowne naszyjniki, czy bransoletki z fluorytem. W biżuterii z dodatkiem fluorytu dobrze będą się czuć zarówno kobiety stawiające na klasykę, jak i te, które lubią zwracać na siebie uwagę niebanalnym dodatkiem biżuteryjnym o pięknych barwach.

sklep fluoryt
sklep fluoryt

Fluoryt sklep

Jak sami widzicie warto poszerzyć swoją kolekcję o biżuterię z fluorytem, jeśli do tej pory jeszcze tego nie uczyniliśmy. Warto jednak podkreślić, że biżuterię z fluorytem możemy tworzyć sami, nawet nie posiadając kwalifikacji do zawodu jubilera. Jeśli ten pomysł wydaje się nam nierealistyczny, możemy skorzystać z kursu biżuterii, który dostępny jest na stronie internetowej https://blog.koraliki.pl. Jest to bardzo przystępne i przejrzyste tutoriale dla tych, którzy chcą stać się twórcami i posiadaczami unikatowej biżuterii.

Potrzebne do tego kamienie, w tym opisywany tutaj fluoryt, możemy zakupić w sklepie internetowym koraliki.pl. Wszystkie oferowane fluoryty sprawdź w dziale z kamieniami półszlachetnymi. Po co przepłacać w sklepach jubilerskich, kiedy sami możemy stworzyć dla siebie biżuterie handmade, spełniającą wszystkie nasze wymagania? Co więcej, kiedy zdecydujemy się na samodzielne wykonanie, możemy obdarować także naszych bliskich niebanalnym prezentem, którego nie dostaliby nigdzie indziej. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wszystkimi kamieniami półszlachetnymi.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapoznaj się z innymi kamieniami i ich właściwościami:

Turkus właściwości

Kryształ górski właściwości

Jaspis właściwości i znaczenie

Onyks właściwości

Piasek pustyni i noc kairu właściwości

Ametyst właściwości i zastosowanie

Agat znaczenie i właściwości

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Paweł Opublikowane przez:

Leave a Reply

2 komentarze

 1. Geniusz
  11 grudnia 2018
  Reply

  myślę, żę kamień fluoryt przyda mi się na maturze, w końcu to kamień geniuszy to to +10% do testu.

  • Paweł
   20 grudnia 2018
   Reply

   daj znać czy pomógł 🙂 też bym chciał by ten kamień tak fajnie oddziaływał nosił bym go ciągle przy sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *