Bigle i sztyfty do kolczyków DIY

Tworząc własnoręcznie biżuterię stajemy często przed dylematem jakich bigli użyć do swoich kolczyków, ponieważ chcemy aby były one wygodne dla noszącej je osoby oraz równocześnie stanowiły ozdobę całego kompletu. Bigle mogą mieć różne rodzaje, wykonane bywają z różnych tworzyw i dzięki temu dają nam bardzo duże możliwości twórcze i wpasowują się w bardzo różnorodne style.

Bigle – jakie są rodzaje bigli?

Tak jak różne są tworzywa, z jakich wykonane są bigle, różne są i ich rodzaje. Są one uzależnione od rodzaju i techniki ich zapinania. Ich wyboru dokonujemy w zależności od tego, jakie zapięcia są dla nas wygodniejsze w noszeniu oraz jaki kształt mają przybrać nasze wymarzone kolczyki. Niebagatelne znaczenie ma również waga gotowego kolczyka, ponieważ będzie ona obciążała ucho właśnie za pośrednictwem bigla.  

Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade, (2)

Bigle angielskie 

Zapięcie to jest ostatnio bardzo popularne. Kolczyk przekłada się przez ucho, zamykając go ruchomą nakładką (tzw. hokejem) z tyłu na małym zawiasie, aż do charakterystycznego kliknięcia. Bigiel angielski jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych zapięć, nie wspomnę już o nieocenionym komforcie noszenia tak zapinanych kolczyków.

Klipsy do uszu

Klipsy mogą je ubierać nie tylko osoby nie mające przebitych uszu, ale również te które nie lubią tradycyjnych zapięć. Na ich konstrukcję składają się dwa elementy: blaszka i metalowy bolec umieszczony na zawiasie, które trzymają się na uchu. Klipsy są świetnym rozwiązaniem gdy chcemy nosić bardzo duże kolczyki, które są dosyć masywne. Tradycyjny sztyft mógłby nie utrzymać ich ciężaru i kolczyk zwisałby z ucha, co nie wyglądałoby zbyt estetycznie. W takim przypadku warto zastosować właśnie klipsy. Jednak należy pamiętać o jednej rzeczy – jeżeli wybieramy klipsy z oczkiem, które umożliwiają podwieszenie pod nie elementów ozdobnych, to nie może on być zbyt ciężki, ponieważ mógłby powodować zsuwanie się klipsów

Bigle otwarte 

To bardzo popularne zapięcia dłuższych kolczyków, różnią się one kątem zagięcia. Bigiel otwarty to wygięty haczyk, który przekłada się przez ucho. Jednak z racji na swą konstrukcję, te bardziej proste mogą wypaść z ucha gdy kolczyk będzie zbyt lekki i nie dociąży dostatecznie całej konstrukcji. Kolczyk może wypaść również w trakcie intensywnego ruchu, dlatego warto o tym pamiętać, wybierając się na tańce 🙂

Sztyft i baranek 

Na chwilę obecną jest to najpopularniejsza alternatywa dla bigli, która stanowi świetne i funkcjonalne zapięcie do kolczyków. Kolczyki zapinane na sztyft to jedynie prosty odcinek tworzywa. Przełożony jest on przez dziurkę, a z tyłu płatka ucha zabezpiecza go tzw. baranek (zatyczka silikonowa, bądź wykonana z tego samego materiału co przód zapięcia, z charakterystycznymi zawinięciami na kształt rogów barana). Kolczyki na sztyft są bardzo łatwe do zakładania, można w nich spać i nie odkształcają się tak łatwo. Umożliwiają tworzenie kolczyków potocznie nazywanych „wkrętkami”, które mogą być bardzo subtelne i drobne. Sztyft może też posiadać oczko, które umożliwia podwieszenie bardziej zdobnego kolczyka.

Bigle otwarte ze sprężynką

Aby zapobiec częstemu wypadaniu kolczyków, stworzono bigle otwarte ze sprężynką, czy bigle otwarte z kulką. Poza pełnioną funkcją ozdobną, te dwa rodzaje elementów pozwalają utrzymać wisior kolczyka na miejscu i zapobiec jego zsunięciu się z bigla.

Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade, (3)
Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade,

Bigle zamknięte proste 

są bardzo podobne do bigli otwartych, jednakże na dole zapięcia posiadają haczyk, który zamyka bigiel, chroniąc kolczyk przed nagłym zsunięciem się. Ten rodzaj bigla sprawdza się zwłaszcza przy większych kolczykach.

Bigle z bolcami. Bigle do Swarovskiego.

Są to specjalne zapięcia do wykonywania kolczyków z kryształkami Swarovskiego. Inaczej bywają nazywane „biglami do Swarovskiego”. Posiadają one dwa specjalne bolce, w których umieszcza się perełki bądź kryształy Swarovskiego.

Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade, (1)
Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade,

Przewieszenia

Oprócz wyżej wspomnianych bigli, mamy również tzw. przewieszenia (łańcuszki), w których cieniutki łańcuszek jest przewieszany przez ucho i zakończony ozdobną częścią, która blokuje się na uchu. Dodatkowym wzmocnieniem przed jego wysunięciem się, będzie ozdobna część (np. kulka) mocowana przed otworem dziurki w uchu. Rozwiązanie to może niestety okazać się zawodne w przypadku gdy dziurka ucha została powiększona przez wieloletnie noszenie masywnych kolczyków.

 

Z czego wykonane są bigle?

Tak jak już wyżej wspomniałam, bigle mogą być wykonane z bardzo wielu różnorodnych tworzyw, co daje nam możliwość ich klasyfikowania ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Będą to bigle złote, srebrne i metalowe. Najpopularniejsze, ze względu na świetny stosunek jakości do ceny są bigle srebrnebigle posrebrzane lub bigle pozłacane. Jednak ostatnio pojawił się w tym gronie bardzo dynamicznie zdobywający serca rękodzielników konkurent – bigle ze stali chirurgicznej 316L. Atrakcyjność półfabrykatów wykonanych ze stali nierdzewnej polega na tym, że zawiera ona śladowe ilości niklu, czyniąc ją materiałem hypoalergicznym. Więcej na temat tego ciekawego stopu możesz przeczytać w artykule na temat półfabrykatów do biżuterii ze stali chirurgicznej 316L.

Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade,
Bigle, kolczyki DIY, kolczyki handmade,

Istnieją również metalowe zapięcia do kolczyków, w kolorze srebrnym lub złotym. To dobry wybór dla osób, które nie muszą martwić się domieszkami znajdującymi się w stopach mających kontakt ze skórą, ponieważ cena półfabrykatów metalowych jest zazwyczaj najniższa, a wybór dostępnych wzorów bardzo szeroki.

Gdzie można kupić bigle?

Bigle najlepiej kupować u sprawdzonego sprzedawcy, ponieważ jakość ich wykonania ma niebagatelne znaczenie. Kiepskiej jakości bigle mogą się odkształcać pod wpływem masywnych kolczyków, uczulać lub powodować czernienie ucha. Natomiast bigle starannie wykonane ze sprawdzonego stopu będą stanowiły nie tylko ozdobę naszych uszu, ale też będą bezpieczne dla noszącej je osoby i będą długo cieszyć swoim niezmienionym wyglądem swoją właścicielkę.

Bigle świetnej jakości oraz w wielu ciekawych wzorach i możliwościach zapinania kupisz w naszym sklepie z półfabrykatami do wyrobu biżuterii. Przebieraj w naszej szerokiej ofercie bigli, zapięć i klipsów a gdy tylko będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości to zapraszamy do kontaktu. Branża półfabrykatów fascynuje nas już od 2005 roku, dlatego chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem. Możesz zostawić nam komentarz tutaj lub napisać do nas na Facebook’u 🙂

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

2 komentarze

 1. 31 stycznia 2018
  Reply

  Bardzo pomocny artykuł. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze bigli. 🙂

  • Dominika
   31 stycznia 2018
   Reply

   Dzięki! Fajnie, że wpadłaś przeczytać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *