Beading dla początkujących – wprowadzenie

Jeżeli fascynuje Cię beading i z wielką fascynacją przeglądasz kolejne strony na Pintereście w poszukiwaniu rękodzieła wykonanego przy pomocy koralików drobnych, to ten wpis został stworzony właśnie dla Ciebie 🙂

Czym jest beading / Co to jest beading?

Beading, czyli po polsku koralikowanie, to technika tworzenia rękodzieła artystycznego, która znana była już w starożytnym Egipcie. Zaliczyć do niej możemy wszystkie te metody, w których używamy drobnych koralików, cienkiej igły oraz nici. Jakkolwiek niektórzy spierają się, czy należy zaliczyć do beadingu plecionki stworzone przy użyciu dysku kumihimo oraz sznury szydełkowo-koralikowe, to jeżeli uznamy za niezbędne do zaliczenia metody do koralikowania dwa elementy, czyli nić oraz koraliki drobne, to możemy spokojnie uznać je za pasujące do tej kategorii. Bez wątpienia beadingiem możemy nazwać haft koralikowy oraz różnego rodzaju ściegi, takie jak peyote, brick stich czy right angle weave, czyli RAW.

Materiały do beadingu

Technika ta wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby nauka szła nam sprawnie warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Czego będziemy potrzebować?

Materiały do beadingu
Materiały do beadingu

Koraliki do beadingu

Koraliki są tym elementem na którym skupiamy najwięcej uwagi, ponieważ to one wpływają na finalny wygląd tworzonej przez nas pracy. Jakie koraliki drobne możesz u nas znaleźć?

korlaiki Toho

Znane na całym świecie, wykorzystywane przez twórców po obu stronach globu, czyli zachwycające jakością wykonania koraliki japońskie. Występują w kilku rozmiarach, kształtach oraz typach wykończenia, dzięki czemu pasują do każdej koncepcji. W beadingu najczęściej wykorzystywane są rozmiary 15/0, 11/0 oraz 8/0. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na ich temat, to zapraszam do przeczytania opracowania na temat koralików Toho.

Toho round
koraliki Toho

koraliki Miyuki

Podobno produkowane są w warunkach, których nie powstydziłoby się NASA, co gwarantuje ich niemal perfekcyjną równość. Miyuki to też japońskie koraliki, które mają lekko cylindryczny kształt, podobny do koralików Toho treasure.

Miyuki - reklama
Miyuki – reklama

koraliki Preciosa

Koraliki Preciosa Rocaille to czeska propozycja dla wielbicieli koralikowania. Mają bardzo ciekawą gamę kolorystyczną, która pozwala zestawiać je z innymi koralikami czeskimi i tworzyć fantastyczne przestrzenne projekty.

Preciosa Ornela
Preciosa Ornela

Koraliki drobne

Bez wątpienia każdy z nas tworzy czasami takie projekty, które wymagają użycia materiałów, które są ładne i bardzo tanie – ich perfekcyjne wykonanie nie jest wówczas priorytetem. Wtedy idealnym wyborem stają się drobne koraliki szklane, które przez swoich wielbicieli bywają pieszczotliwie zwane… kartofelkami 😉

Koraliki czeskie

Jednak beading to nie tylko koraliki drobne. Trójwymiarowe projekty aż proszą się o to aby użyć do ich wykonania koralików o finezyjnych kształtach. Bez wątpienia producenci o tym wiedzą i każdego roku zaskakują nas nowymi kształtami wytwarzanych koralików. Dzięki temu mamy do dyspozycji koraliki dwudziurkowe, koraliki w kształcie pastylek, ziarenek ryżu, płatków kwiatów i wiele, wiele innych. Prym w ich produkcji wiodą Czesi, dlatego koraliki te znane są w koralikowym środowisku jako „koraliki czeskie„.

koraliki czeskie, preciosa
koraliki czeskie, preciosa idealne do bransoletek

Więcej na temat koralików szklanych możesz przeczytać w artykule im poświęconym.

Igły do beadingu

Niewątpliwie igły powinny iść w parze z koralikami. Dlaczego? Ponieważ nie ma nic gorszego niż zbyt gruba igła, która za nic w świecie nie chce przecisnąć się przez mikroskopijne oczko koralika o rozmiarze 15/0 (czyli ok. 1,6 mm). A nawet jeżeli jakimś cudem przechodzi, to okazuje się zbyt sztywna do pracy oraz przeciera nitkę w trakcie siłowego przeciskania przez otwór koralika. Jaka więc powinna być igła idealna? Każdy z nas ma z pewnością swoje preferencje, ale są trzy kwestie o których należy pamiętać: powinna przechodzić bez problemu przez koraliki 15/0, być na tyle giętka, aby można było przewlekać kilka koralików np. po okręgu bez ryzyka (zbyt dużego, bo to i tak może prędzej czy później się przydarzyć 😉 ) jej złamania oraz występować w więcej niż jednym egzemplarzu, ponieważ tak jak już pisałam wcześniej – prędzej czy później najprawdopodobniej złamie się.

Igły do beadingu
Igły do beadingu oraz narzędzia beadingowe

Nici do beadingu i żyłki

Mamy bardzo duży wybór różnorodnych nici oraz żyłek. Właściwe dopasowanie nici czy żyłki zależy od projektu – czy praca ma być sztywna czy raczej powinna dawać możliwość delikatnego przemieszczania niektórych elementów (wyobraź sobie płaską bransoletkę, która jest sztywna jak drut 😉 ), czy nić ma być widoczna i dodatkowo urozmaicać pracę czy raczej zależy nam na tym aby nie było jej widać wcale, czy koralik ma być w pełni wypełniony nicią czy raczej projekt wymaga kilkukrotnego przewlekania nici i w związku z tym musi być ona bardzo cienka?

Twórcy koralików wiedzą o naszych dylematach i dlatego przychodzą do nas z rozwiązaniem, które jest warte uwagi, a mianowicie produkują własne nici. Tak więc mamy nici produkowane przez Toho, czyli One-G oraz nici Miyuki dedykowane do tych japońskich koralików.

Nici do beadingu
Nici do beadingu

Inne warte zainteresowania nici to bez wątpienia nici S-lon, które występują w wielu rozmiarach oraz bajecznych kolorach. Więcej na ich temat możesz przeczytać w osobnym wpisie o niciach S-lon. Ponadto mamy też amerykańskie nici Fireline, nici NYMO oraz dedykowane do haftu nici Rona. Warto też wspomnieć o prawie niewidocznej nici monofilowej, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nitka ma pozostać niezauważona.

Nożyczki

Nożyczki są istotne, ponieważ gwarantują nam estetyczne wykończenie naszej pracy. Istnieją specjalnie zaprojektowane nożyczki do haftu i one sprawdzają się najlepiej. Dodatkowym plusem jest to, że zazwyczaj są pięknie zdobione i poza walorami użytkowymi cieszą bardzo oczy 🙂

Nożyczki do beadingu
Nożyczki do beadingu

Szydełko

Bez wątpienia  z szydełkiem sytuacja wygląda podobnie do igieł – każdy ma swoje preferencje i dobiera takie narzędzie, jakie mu najlepiej leży w dłoni. Specjaliści od sznurów szydełkowo-koralikowych polecają szydełka w rozmiarze zbliżonym do 1 mm, ale wiem, że niektórym pracuje się lepiej ze znacznie mniejszymi. Szydełko trzeba wypróbować żeby wiedzieć czy jesteście sobie przeznaczeni 🙂

Kleje

Zastanawiasz się do czego potrzebny Ci klej w projektach koralikowych? Niektóre metody wymagają jego użycia – chociażby wklejanie końcówek przy sznurach koralikowo-szydełkowych czy przy plecionkach kumihimo. Przy wyborze kleju kieruj się tym w jakim miejscu Twojego projektu znajduje się klejone miejsce – czy to ma być sklejone na szywno czy ten element będzie trochę pracował.

Kleje do beadingu
Kleje do beadingu

Inne

Tutaj zaliczyć możemy wszystkie pozostałe narzędzia, które pozwolą nam pracować z koralikami drobnymi, czyli np. krosno oraz dysk kumihimo.

Organizacja miejsca pracy

Koraliki drobne uwielbiają się rozsypywać i radośnie skakać po stole. Dzieje się tak najczęściej gdy masz w swoim otoczeniu jakiegoś kreatywnego pomocnika – kota lub rezolutnego przedszkolaka, który Ci tylko troszkę pomoże z tymi drobiażdżkami. Jak można pomóc sobie i uniknąć totalnego chaosu? Warto pomyśleć o organizerach, które pomieszczą nasze koraliki drobne i pomogą uporządkować je w preferowany przez nas sposób – kolorami lub rozmiarami. Przydać się mogą też tacki, np. trójkątne, które są nie tylko praktyczne (z rożków bardzo sprawnie przesypiesz koraliki do woreczka strunowego lub fiolki) ale też piękne wyglądają i idealnie nadają się do zdjęć na których chcesz pokazać nad czym aktualnie pracujesz. Moim ulubionym rozwiązaniem są organizery i maty do koralikowania, ponieważ ja jestem tym typem, który ma „rozgrzebane” 4 projekty na raz a w głowie kiełkuje mu już kolejny pomysł 😉 Ten twórczy bałagan pomagają mi okiełznać właśnie organizery, które idealnie mieszczą wszystko to, co do danego projektu będzie mi potrzebne. Dodatkową ich zaletą jest to, że są mobilne – mogę dzięki temu bardzo szybko ewakuować cały mój warsztat, co przy małych dzieciach bywa bardzo pomocne 😉

Organizer do beadingu
Organizer do beadingu

Techniki beadingowe

Jeżeli chodzi o techniki, to tak jak wspominałam wcześniej, wszystko będzie zależało od tego jak  szeroko rozumiemy beading. Mam wrażenie, że to trochę tak jak u alpinistów zima – dla każdego zaczyna i kończy się innego dnia 🙂

Haft koralikowy

Zapewne znasz tą technikę z przepięknych broszek, które zobaczyć można np. na Pinterest. Poza koralikami ważny jest tutaj również podkład, który gwarantuje nam komfort szycia. Fajnie sprawdzi się filc, który nie mechaci się i nie strzępi. Pamiętaj, żeby dobrać jego kolor tak, aby nie odbiegał zbytnio od tonacji kolorystyczne całej pracy.

Ściegi koralikowe

Bez wątpienia ściegi koralikowe to kwintesencja beadingu – tylko nić, igła i koraliki. Ściegów mamy bardzo dużo i nie wiem czy masz świadomość tego, że cały czas powstają nowe. Dzieje się tak, ponieważ wciąż powstają nowe kształty koralików. Jakie ściegi znajdziesz na naszym blogu?

Dysk Kumihimo

Jakkolwiek dysk bywa przez konserwatystów uznawany za odrębną metodę nie należącą do beadingu, to my na potrzeby tego opracowania zaliczymy go do tej techniki. Mamy dwa rodzaje dysków – kwadratowy i okrągły. Każdy z nich pozwala na uzyskanie innego efektu końcowego. Plecionki stworzone na dysku okrągłym przypominają sznury koralikowo-szydełkowe, natomiast te zrobione na dysku kwadratowym są płaskie. Tutorial na bransoletkę na kwadratowym dysku znajdziesz tutaj.

Bransoletka na dysku kumihimo
Bransoletka na dysku kumihimo

Sznury koralikowo-szydełkowe

Możesz nauczyć się z nami wykonywać sznury szydełkowo-koralikowe. Wystarczy, że dołączysz do naszej grupy na Facebook’u i ukończysz odpowiedni moduł.

Sznur koralikowo-szydełkowy
Sznur koralikowo-szydełkowy

Jeżeli wolisz tutorial obrazkowy, to tutaj możesz przeczytać o tym, jak wykonać sznur koralikowo-szydełkowy.

Krosno

Tutoriale na krosno, które jest nowością w naszej ofercie powstaną w niedalekiej przyszłości. Teraz mogę zaprosić Cię do wypróbowania tutorialu na bransoletkę, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina tę zrobioną na krośnie.

Pozostałe projekty – beading krok po kroku

Bez wątpienia beading nie jest jednoznaczną i dającą się łatwo kategoryzować dziedziną. Dlatego pozostaje sporo projektów, które z pewnością do niej należą, ale ciężko je gdzieś konkretnie zaklasyfikować. Są też takie, które łączą w sobie kilka różnych rozwiązań, co czyni je jeszcze ciekawszymi 🙂

Nasze propozycje tutoriali krok po kroku, z których nauczysz się jak tworzyć biżuterię dla Ciebie:

 

Beading dla początkujących

Mam nadzieję, że to trochę rozjaśnia sprawę i że koraliki wydają Ci się jeszcze bardziej zachęcające niż wcześniej 🙂 Jeżeli coś jest niejasne, warto ten wpis uzupełnić o jakieś informacje – pisz do mnie śmiało. Jeżeli masz jakiś konkretny problem ze swoim projektem, albo potrzebujesz pomocy przy materiałach, to dołącz do naszej grupy na Facebook’u. Wspólnie tam koralikujemy, tworzymy, motywujemy się do działania i uczymy się nowych technik 🙂 Zapraszamy też do naszego sklepu beading.

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Jeden komentarz

  1. Piotr Zieliński
    30 listopada 2018
    Reply

    Na pewno warto spróbować własnych sił! Bardzo fajne hobby musi to być. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *