Ametyst właściwości i znaczenie – ukryta siła w fioletowej bryle kamienia

Ametyst charakteryzuje się wszystkimi odcieniami fioletu. Minerał ten jest przezroczystą odmianą kwarcu mlecznego, kamień ten występuje najczęściej w przestrzeniach mas skalnych i zaliczany jest do kamieni półszlachetnych. Czy wiesz, że w starożytności wierzono, iż picie wina z naczynia wykonanego z ametystu może zabezpieczyć pijącego przed upiciem się?

Wierzenia i właściwości ametystu w roli głównej

Ametyst, podobnie jak wiele innych kamieni, zasłużył sobie w historii na liczne wzmianki. Już w Apokalipsie św. Jana pisze się bowiem, że ametystem zostaną przyozdobione fundamenty Jeruzalem. W krajach chrześcijańskich, ametyst symbolizował łaskę, czystość duchową i fizyczną.

To właśnie starożytni Grecy wierzyli, że ametyst potrafi uchronić spożywającego wino przed upojeniem się nim. Pili więc wino jedynie z naczyń wykonanych z tego kamienia. Zwyczaj ten zachował się aż do czasów szlacheckich w Polsce!

Ametyst współcześnie nazywany jest kamieniem harmonii i relaksu. Jest szczególnie łaskawy dla osób zestresowanych, niepewnych siebie i spiętych. Łagodzi on także konflikty i oczyszcza miejsca. Medycyna niekonwencjonalna upodobała sobie ametyst głównie dzięki jego zdolności regulacji przemiany materii. Co ciekawe, osobie cierpiącej na nagłe i ostre bóle głowy potrafi przynieść ukojenie, dzięki regularnemu pocieraniu nim czoła i skroni boczną ścianką kryształu. By dopełnić rytuału, należy go na 10 minut pozostawić swobodnie leżącym pomiędzy brwiami.

ametyst

Wygląd i pielęgnacja ametystu

Ametyst, jeśli mowa o jego barwie, może przyjmować wszystkie odcienie fioletu. Posiada on białe rysy, a jego połysk nazywany jest szklistym.

Ze względu na pielęgnację ametystu, warto przyjrzeć się jego właściwościom. Przyjmuje się, że kamień ten należy czyścić pod bieżącą wodą. Można go także raz na kilka tygodni zostawić w nasłonecznionym miejscu, w celu zebrania energii. Metoda ta służy odzyskaniu naturalnego blasku. Ciemniejsze odmiany ametystu należy raczej przechowywać w zacienionych miejscach. Zapobiegniemy wtedy jego zbytniemu blaknięciu.

ametyst

Z czym najlepiej nosić ametyst?

Istnieje wiele propozycji stylizacji, do których najlepiej jest nosić kamień ametyst. My jednak skupmy się na jego barwie – intensywny fiolet idealnie komponuje się np. z pastelowymi odcieniami żółci lub butelkową zielenią. W naszym sklepie oferujemy zarówno ametysty w kształcie zawieszek zębów, które idealnie wyglądają jako ciekawe wykończenie naszyjnika. Proponujemy także kule ametystowe (naturalny kamień półszlachetny) lub kamyki ametystowe, które świetnie sprawdzą się w bransoletkach. Ametyst dostępny jest także w kształcie zawieszek okrągłych, pasujących na przykład do noszenia na rzemykach.

Jak zrobić bransoletkę z ametystu?

Jeśli pragniesz stworzyć unikalną biżuterię zapraszamy Cię do zapoznania się z darmową lekcją tworzenia biżuterii. W lekcji tej stworzymy bransoletką z ametystem. Oczywiście kamień ametyst możesz zastąpić innymi kamieniami, a już niedługo na naszym blogu wpis o turkusie 🙂

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

2 komentarze

  1. arlekin
    10 maja 2018
    Reply

    Według wielu wierzeń każdy kamień szlachetny ma przypisaną jakąś moc i działanie. Ametyst uznawany jest za kamień relaksu. Pomaga osom zestresowanym i rozdrażnionym odnaleźć harmonię. Można wykonać z niego prawie każdy rodzaj biżuterii który na pewno stanie się pomocnym talizmanem w walce o uzyskanie spokoju ducha i oczyszczenie atmosfery ze wszelakich spięć i konfliktów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *