Agat, magiczny kamień ozdobny

Agat – wyjątkowy kamień ozdobny

Ludzie od zawsze lubili otaczać się pięknymi przedmiotami i poszukiwali ich w naturze. Uwagę poszukujących dość szybko zaczęły przyciągać piękne kamienie takie jak diamenty i perły. Ze względu na rzadkie występowanie, kosztowały zawrotne sumy. Nie wszystkie kamienie ozdobne były jednak tak trudno dostępne. Jednym z nich okazał się ukryty w skałach wulkanicznych agat. Co warto o nim wiedzieć?

Agat kamień naturalny do wyrobu biżuterii

Historia

Agaty znane były już w starożytności. Grecy, Rzymianie i Egipcjanie przygotowywali z nich głównie ozdoby i amulety.  Nazwa kamienia „agat” pochodzi od nazwy rzeki Atchates (dziś znanej jako Dirillo), miejscu znalezienia pierwszych agatów. Oryginalny i niepowtarzalny wygląd, a także łatwość obróbki (w tym barwienia) sprawiła, że te kamienie ozdobne zdobyły szturmem świat biżuterii. W Polsce również zyskały wielką popularność jako elementy ozdobne. W średniowieczu zdobiono nimi przedmioty związane z kultem religijnym i sztuką sakralną (m.in.  słynny kielich św. Wojciecha), a w baroku agaty pojawiły się także na dworach i w pałacach możnych.

Agat ognisty blog - koraliki do wyrobu biżuterii

Odmiany agatów

Istnieje wiele odmian agatów. Różnią się one kształtem, kolorem i miejscem występowania. Do najpopularniejszych odmian agatów należą:

 

 

Szeroki wybór agatów w sklepach nie wynika jedynie z różnorodności odmian. Te kamienie ozdobne są często poddawane dodatkowej obróbce. Polega ona na zmianie kształtu i wielkości, dzięki czemu możemy wybierać między małymi i dużymi agatami kulistymi, kwadratowymi lub w kształcie zębów drapieżnych zwierząt.

Naturalnym kolorem wielu agatów jest szary, jednak zmiana barwy nie stanowi większego problemu. Użycie odpowiednich związków chemicznych sprawia, że agaty mogą przyjąć wiele fantazyjnych kolorów. W sklepach znajdziemy agaty białe, czarne, ciemnozielone, ale również w jaskrawych kolorach czerwieni i żółci.

Spękany agat lodowy

Symbolika

Agatom przypisuje się magiczną moc. Ludzie, którzy wierzą w niezwykłą moc kamieni utrzymują, że agaty poprawiają kondycję skóry i układu pokarmowego, oraz chronią przed szkodliwym działaniem promieni rentgenowskich. Pomagają również w poprawie sytuacji finansowej. Kto wie, być może to nie tylko przesądy?

Który agat dla Ciebie?

Oferta agatów dostępnych w naszym sklepie jest bardzo bogata. Możesz wybierać spośród wielu kształtów w zależności od swoich preferencji: jeżeli lubisz klasyczne naszyjniki czy bransoletki, zdecyduj się na tradycyjne kule. Jeżeli lubisz bardziej nowoczesne formy, zwróć uwagę na kule fasetowane. Jeżeli lubisz kształty geometryczne, do gustu powinny przypaść Ci kwadraty. Natomiast w przypadku gdy chcesz uzyskać bardzo naturalny efekt, pasujący do stylistyki boho, to przeglądnij agaty z kategorii nieregularne i nieregularne duże – najbliżej im do postaci występującej w naturze. Jeżeli chcesz aby Twoja biżuteria była bardzo efektowna, użyj zawieszek w kształcie zębów i agatów okrągłych, które dadzą spektakularny efekt zarówno jako główny element Twojego projektu jak i część bogato zdobionej kompozycji.

Kolor również ma tutaj znaczenie. Możesz zdecydować się na agaty gładkie np. białe, jeżeli chcesz stworzyć elegancki komplet nawiązujący stylistyką do klasycznego sznura pereł. W sytuacji gdy chcesz nadać biżuterii z kamieni ozdobnych nowy charakter, zdecyduj się na agat mszysty albo spektakularny spękany agat lodowy, którego wybarwienie jest bardzo intensywne. Gdy nie chcesz ograniczać się do jednego koloru, zawsze możesz wybrać miks, który wygląda świetnie w naszyjnikach lub kolczykach typu grona.

Jeżeli mądrości ludowe są prawdą, to te magiczne kamienie mogą mieć korzystny wpływ na życie obdarowanej nimi osoby, dlatego wybierz ten, który podoba Ci się najbardziej – być może tak naprawdę to ten agat wybrał właśnie Ciebie 🙂

 

 

Polub nas i udostępnij
error

Archiwum

Tagi

Dominika Opublikowane przez:

Leave a Reply

Jeden komentarz

  1. Monika
    11 grudnia 2018
    Reply

    Agat to bardzo fajny kamień, dobrze się robi z niego bransoletki i inną biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *